PROGRAM

PROGRAM

PROGRAM

PIĄTEK | 22 PAŹDZIERNIKA


18:30  | SALA STOLICA                        
Otwarcie festiwalu

  Parę wież Eiffla i rowerów z pierwszej dekady ostatniego wieku /

Paryż śpi


Parę wież Eiffla i rowerów z pierwszej dekady ostatniego wieku

„Scena z windy na wieżę Eiffla” / „Scene from the Elevator Ascending Eiffel Tower” | reż.: James White | USA, 1900 | 3’ | 35 mm
„Podbój przestworzy” / „À la conquête de l'air” | reż.: Ferdinand Zecca | Francja, 1901 | 1’ | 35 mm
„Rower na wolności” / „La Bicyclette presentée en liberté” | reż.: Gaston Velle | Francja, 1906 | 3’ | 35 mm
„Przejażdżka tandemem” / „Une promenade sentimentale” | reż.: nieznany | Francja, 1909 | 4’30” | DCP

  sekcja: KIERUNEK: FRANCJA
  wprowadzenie do filmu: Svetlana Furman

  muzyka: Aga Derlak


Paryż śpi | „Paris qui dort”  | reż.: René Clair | Francja, 1925 | 60’ | DCP 

  sekcja: KIERUNEK: FRANCJA
  wprowadzenie do filmu: Svetlana Furman

  muzyka: Księżyc


20:00  | SALA MAŁA CZARNA

  Trawa: walka narodu o życie 

„Grass: A Nation’s Battle for Life” | reż.: Merian C. Cooper, Ernest B. Schoedsack, Marguerite Harrison | USA, 1925 | 71’ | DCP

  sekcja: CZTERY STRONY ŚWIATA
  wprowadzenie do filmu: Iga Harasimowicz

  muzyka: Krzysztof Kaliski

STREAMING | ninateka.pl


22:00  | SALA STOLICA

  Świat zaginiony 

„The Lost World” | reż.: Harry O. Hoyt | USA, 1925 | 105’ | DCP 

  sekcja: ZAGINIONE ŚWIATY
  wprowadzenie do filmu: Michał Pieńkowski

  muzyka: Zvanai


SOBOTA | 23 PAŹDZIERNIKA


15:00  | SALA MAŁA CZARNA

  Buster domator | Blok filmów dla dzieci

Elektryczny dom / „The Electric House” | reż.: Buster Keaton, Edward F. Cline | USA, 1922 | 23’ | DCP

Tydzień / „One Week” | reż.: Buster Keaton, Edward F. Cline | USA, 1920 | 23’ | DCP 

  sekcja: PODRÓŻE MAŁE I DUŻE
  wprowadzenie do filmu: Iga Harasimowicz

  muzyka: Albert Karch


17:00  | SALA STOLICA

  Ekspresem wśród grzmotów i błyskawic 

„The Signal Tower” | reż.: Clarence Brown | USA, 1924 | 85’ | DCP 

  sekcja: NIE TYLKO KOLEJĄ 
  wprowadzenie do filmu: Michał Pieńkowski

  muzyka: Atom String Quartet feat. Marcin Albert Steczkowski


19:00  | SALA MAŁA CZARNA

  Powrót do kraju Boga 

„Back to God’s Country” | reż.: David M. Hartford | Kanada, 1919 | 74’ | DCP 

  sekcja: CZTERY STRONY ŚWIATA
  wprowadzenie do filmu: Iga Harasimowicz

  muzyka: Michał Załęski & Kinga Kłoczko

STREAMING | ninateka.pl


21:00  | SALA STOLICA

  Nadzwyczaj ciekawe przygody Saturnina Farandoli 

„Le avventure straordinarisime di Saturnino Farandola” | reż.: Marcel Fabre | Włochy, 1913 | 78’ | DCP 

  sekcja: ZAGINIONE ŚWIATY
  wprowadzenie do filmu: Michał Pieńkowski

  muzyka: JAAA! feat. Irek Wojtczak




NIEDZIELA | 24 PAŹDZIERNIKA


15:00  | SALA MAŁA CZARNA

  Z książką na Księżyc | Blok filmów dla dzieci

Alicja w Krainie Czarów / „Alice in Wonderland” | reż.: Percy Stow, Cecil M. Hepworth | Wielka Brytania, 1903 | 9’ | DCP 

Podróż Guliwera do Lilliputu i państwa olbrzymów / „Le Voyage de Gulliver à Lilliput et chez les géant” | Francja, 1902 | 4’30’’ | DCP 

Przypadki Robinsona Crusoe / „Les Aventures de Robinson Crusoë” | Francja, 1902 | 13’ | DCP

Podróż na Księżyc / „Le Voyage dans la lune” | Francja, 1902 | 12’30’’ | DCP 

  sekcja: PODRÓZE MAŁE I DUŻE
  wprowadzenie do filmu: Iga Harasimowicz

  muzyka: Asi Mina


18:00 | SALA STOLICA

 Tour de Pologne 

Polska, 1913-1929 | 35 mm

  sekcja: KIERUNEK: POLSKA
  wprowadzenie do filmu: Michał Pieńkowski

  muzyka: Marcin Pater Trio

STREAMING | ninateka.pl


21:00  | SALA STOLICA

  Salome 

„Salomé” | reż. Charles Bryant | USA, 1922 | 73’ | DCP

  sekcja: EMIGRANCI ZA KAMERĄ
  wprowadzenie do filmu: Iga Harasimowicz

  muzyka: Marek „Latarnik” Pędziwiatr

STREAMING | ninateka.pl


PONIEDZIAŁEK | 25 PAŹDZIERNIKA


19:00  | SALA STOLICA

  Urodziłem się, ale… 

„Otona no miru ehon – Umarete wa mita keredo” | reż.: Yasujirō Ozu | Japonia, 1932 | 91’ | 35 mm

  sekcja: CZTERY STRONY ŚWIATA
  wprowadzenie do filmu: Iga Harasimowicz

  muzyka: Jerz Igor

STREAMING | ninateka.pl


21:30 | SALA MAŁA CZARNA

  Filmy Alice Guy-Blaché

„Wróżka w kapuście” / „La Fée aux choux” | reż.: Alice Guy-Blaché | Francja, 1901 | 1’ | DCP 

„Pani ma zachcianki” / „Madame a des envies” | reż.: Alice Guy-Blaché | Francja, 1906 | 4’30” | DCP

„Skutki feminizmu” / „Les résultats du féminisme” | reż.: Alice Guy-Blaché | Francja, 1906 | 7’40” | DCP

„Spadające liście” / „Falling Leaves” | reż.: Alice Guy-Blaché | USA, 1912 | 12’40” | DCP 

„Zamerykanizowany” / „Making an American Citizen” | reż.: Alice Guy-Blaché | USA, 1912 | 11’ | DCP

„Droga do domu” / „Roads Lead Home” | reż.: Alice Guy-Blaché | USA, 1913 | 10’35” | DCP

„Podrzutek z oceanu” / „The Ocean Waif” | reż.: Alice Guy-Blaché | USA, 1916 | 38’30” | DCP

  sekcja: EMIGRANCI ZA KAMERĄ
  wprowadzenie do filmu: Iga Harasimowicz

  muzyka: Aga Derlak




WTOREK | 26 PAŹDZIERNIKA


19:00  | SALA STOLICA

  Lew Mogołów 

„Le lion des Mogols” | reż.: Jean Epstein | Francja, 1924 | 106’ | 35 mm

  sekcja: KIERUNEK: FRANCJA
  wprowadzenie do filmu: Michał Pieńkowski

  muzyka: Poly Chain


21:00 | SALA MAŁA CZARNA

  Zew morza 

reż.: Henryk Szaro | Polska, 1927 | 122’ | DCP

  sekcja: KIERUNEK: POLSKA
  wprowadzenie do filmu: Michał Pieńkowski

  muzyka: Bartosz Dworak & Mateusz Gawęda

STREAMING | ninateka.pl


ŚRODA | 27 PAŹDZIERNIKA


19:00  | SALA STOLICA

  Grand Tour Italiano. Filmy z początku XX wieku

75’ | DCP

  sekcja: TRAWELOGI
  wprowadzenie do filmów: Iga Harasimowicz

  muzyka: Bartek Wąsik

STREAMING | ninateka.pl


21:00  | SALA MAŁA CZARNA

  Filmy Lois Weber

Bliźniaczki / „The Twins” | reż. Phillips Smalley, Lois Weber | USA, 1911 | 15’ | DCP 

Buty / „Shoes” | reż. Lois Weber | USA, 1916 | 53’ | DCP 

  sekcja: EMIGRANCI ZA KAMERĄ
  wprowadzenie do filmów: Iga Harasimowicz

  muzyka: Pola Atmańska

STREAMING | ninateka.pl


CZWARTEK | 28 PAŹDZIERNIKA


19:00  | SALA STOLICA

  Dookoła świata sto lat temu

„Around the World, a Century Ago”  | 79’ | DCP

  sekcja: TRAWELOGI
  wprowadzenie do filmów: Iga Harasimowicz

  muzyka: Kasia Pietrzko Trio

STREAMING | ninateka.pl


21:00   | SALA MAŁA CZARNA

  Szlakiem hańby

reż.: Alfred Niemirski, Mieczysław Krawicz | Polska, 1929 | 100’ | DCP

  sekcja: KIERUNEK: POLSKA 
  wprowadzenie do filmu: Michał Pieńkowski

  muzyka: Maciej Tubis

STREAMING | ninateka.pl


PIĄTEK | 29 PAŹDZIERNIKA


18:00  | SALA STOLICA

  Złoty człowiek 

„Az Aranyember” | reż.: Sándor Korda | Węgry, 1918 | 86’ | DCP 

  sekcja: CZTERY STRONY ŚWIATA
  wprowadzenie do filmu: Michał Pieńkowski

  muzyka:  Waldemar Rychły Trio

STREAMING | ninateka.pl


20:00  | SALA MAŁA CZARNA

  W objęciach charlestona / As przestworzy

W objęciach charlestona | „Sur un air de Charleston” | reż.: Jean Renoir | Francja, 1927 | 24’ | DCP 
As przestworzy | „The Flying Ace” | reż.: Richard Norman | USA, 1926 | 65’ | DCP 

  sekcja: KIERUNEK: FRANCJA / NIE TYLKO KOLEJĄ
  wprowadzenie do filmu: Iga Harasimowicz 

  muzyka: Miłosz Oleniecki

STREAMING | ninateka.pl


22:00  | SALA STOLICA

  Mały żebrak / Szkice z Polski

Mały żebrak | Ito, the Beggar Boy | USA, 1910 | 13’ | DCP
Szkice z Polski | „Croquis polonais” | reż.: Maurice Bekaert | ?, Belgia, 1920–1931 | 56’ | DCP

  sekcja: CZTERY STRONY ŚWIATA / KIERUNEK: POLSKA 
  wprowadzenie do filmów: Michał Pieńkowski

  muzyka: Kuba Płużek Quartet

STREAMING | ninateka.pl


SOBOTA | 30 PAŹDZIERNIKA


17:00  | SALA STOLICA

  Trzy wieki 

„Three Ages” | reż.: Buster Keaton, Edward F. Cline | USA, 1923 | 64’ | DCP 

  sekcja: ZAGINIONE ŚWIATY
  wprowadzenie do filmu: Michał Pieńkowski

  muzyka: RGG


19:00  | SALA MAŁA CZARNA

  Wiejskie grzechy 

„Baby riazanskije” | reż.: Iwan Prawow, Olga Prieobrażenska | ZSRR, 1927 | 89’ | DCP

  sekcja: CZTERY STRONY ŚWIATA
  wprowadzenie do filmu: Svetlana Furman

  muzyka: Jakub Zimończyk

STREAMING | ninateka.pl


21:00  | SALA STOLICA

  Wczesne filmy podróżnicze / Wdowa po pastorze 

Wczesne filmy podróżnicze

„Wycieczka Wąwozem Edmunda w Saskiej Szwajcarii” / „Excursion dans la ravine d'Edmunds Klamm en Suisse Saxonne” | 5' | 35 mm
„Luksor i Teby” / „Louqsor et Thèbes” | 5' | 35 mm
„Na Jeziorze Genewskim” / „Sur le Lac Léman” | 5' | 35 mm
„Göteborg” | 1' | 35 mm

  sekcja: TRAWELOGI
  wprowadzenie do filmów: Svetlana Furman

  muzyka: Pola Atmańska


Wdowa po pastorze | Prästänkan | reż.: Carl Theodor Dreyer | Szwecja, 1920 | 94’ | DCP |  

  sekcja: EMIGRANCI ZA KAMERĄ
  wprowadzenie do filmu: Svetlana Furman 

  muzyka: Maciej Obara Quartet

 

 

 

 

Kino Iluzjon 

ul. Narbutta 50a 
02-541 Warszawa
tel. +48 22 848 33 33
       +48 22 182 46 41
       +48 22 182 46 42
e-mail: kasa.iluzjon@fina.gov.pl

www.iluzjon.fn.org.pl

Dla mediów

Beata Żurawska – promocja
tel. + 48 662 099 200
e-mail: promocja@fina.gov.pl

Iga Harasimowicz
– koordynacja programowa (filmy)
tel. + 48 577 010 384
e-mail: Iga.Harasimowicz@fina.gov.pl

Aneta Norek
– koordynacja programowa (muzyka)
tel. + 48 668 378 588
e-mail: Aneta.Norek@fina.gov.pl