PROGRAM

PROGRAM

Program

Pokazy filmów z muzyką na żywo

CZWARTEK | 2 KWIETNIA

18:00  | SALA STOLICA

„Szkice z Polski”
/ „Croquis polonais” | reż.: Maurice Bekaert | ?, Belgia, 1920–1931 | 56’ | DCP

  Wprowadzenie do filmu: Grzegorz Rogowski | sekcja: KIERUNEK: POLSKA 

  Muzyka: 1988

20:00  | SALA STOLICA
Otwarcie festiwalu

Parę wież Eiffla i rowerów z pierwszej dekady ostatniego wieku 

„Scena z windy na wieżę Eiffla” / „Scene from the Elevator Ascending Eiffel Tower” | reż.: James White | USA, 1900 | 3’ | 35 mm

„Podbój przestworzy” / „À la conquête de l'air” | reż.: Ferdinand Zecca | Francja, 1901 | 1’ | 35 mm

„Rower na wolności” / „La Bicyclette presentée en liberté” | reż.: Gaston Velle | Francja, 1906 | 3’ | 35 mm

„Przejażdżka tandemem” / „Une Partie de tandem” | reż.: nieznany | Francja, 1909 | 4’30” | 35 mm

  Wprowadzenie do filmów: Mariann Lewinsky | sekcja: KIERUNEK: FRANCJA

  Muzyka: Aga Derlak

„Paryż śpi” / „Paris qui dort”  | reż.: René Clair | Francja, 1925 | 60’ | DCP 

  Wprowadzenie do filmu: Émilie Cauquy | sekcja: KIERUNEK: FRANCJA

  Muzyka: Księżyc

 

PIĄTEK | 3 KWIETNIA

17:00  | SALA MAŁA CZARNA

„Trawa: walka narodu o życie” / „Grass: A Nation’s Battle for Life” | reż.: Merian C. Cooper, Ernest B. Schoedsack, Marguerite Harrison | USA, 1925 | 71’ | DCP

  Wprowadzenie do filmu: Katarzyna Wajda | sekcja: CZTERY STRONY ŚWIATA

  Muzyka: Krzysztof Kaliski

 

18:00   | SALA STOLICA

 „Grand Tour Italiano. Filmy z początku XX wieku"  | 75’ | DCP

  Komentarze i wprowadzenie do filmów: Gian Luca Farinelli | sekcja: TRAWELOGI

  Muzyka: Bartłomiej Wąsik

 

19:00   | SALA MAŁA CZARNA

„Szlakiem hańby” | reż.: Alfred Niemirski, Mieczysław Krawicz | Polska, 1929 | 100’ | 35 mm

  Wprowadzenie do filmu: Michał Pieńkowski | sekcja: KIERUNEK: POLSKA 

  Muzyka: Maciej Tubis

 

20:00   | SALA STOLICA

„Nadzwyczaj ciekawe przygody Saturnina Farandoli” / „Le avventure straordinarisime di Saturnino Farandola” | reż.: Marcel Fabre | Włochy, 1913 | 78’ | DCP 

  Wprowadzenie do filmu: Gian Luca Farinelli | sekcja: ZAGINIONE ŚWIATY

  Muzyka: JAAA! feat. Irek Wojtczak

 

21:30   | SALA MAŁA CZARNA

„Powrót do kraju Boga” / „Back to God’s Country” | reż.: David M. Hartford | Kanada, 1919 | 74’ | DCP 

  Wprowadzenie do filmu: Katarzyna Wajda | sekcja: CZTERY STRONY ŚWIATA

  Muzyka: Michał Załęski & Kinga Kłoczko

 

22:00   | SALA STOLICA

„Świat zaginiony” / „The Lost World” | reż.: Harry O. Hoyt | USA, 1925 | 105’ | DCP 

  Wprowadzenie do filmu: Michał Pieńkowski | sekcja: ZAGINIONE ŚWIATY

  Muzyka: Zvanai

 

SOBOTA | 4 KWIETNIA

12:00  | SALA MAŁA CZARNA

Z książką na Księżyc /Blok filmów dla dzieci/

„Alicja w Krainie Czarów” / „Alice in Wonderland” | reż.: Percy Stow, Cecil M. Hepworth | Wielka Brytania, 1903 | 9’ | DCP 

„Podróż Guliwera do Lilliputu i państwa olbrzymów” / „Le Voyage de Gulliver à Lilliput et chez les géant” | Francja, 1902 | 4’30’’ | DCP 

„Przypadki Robinsona Crusoe” / „Les Aventures de Robinson Crusoë” | Francja, 1902 | 13’ | DCP

„Podróż na Księżyc” / „Le Voyage dans la lune” | Francja, 1902 | 26’ | DCP 

  Wprowadzenie do filmów: Katarzyna Waletko, warsztaty: Asi Mina | sekcja: PODRÓZE MAŁE I DUŻE

  Muzyka: Asi Mina

 

14:30  | SALA STOLICA

„Dookoła świata sto lat temu” / „Around the World, a Century Ago”  | 79’ | DCP

  Wprowadzenie do filmu: Elif Rongen-Kaynakçi | sekcja: TRAWELOGI

  Muzyka: Llovage

17:00  | SALA STOLICA

„Lew Mogołów” / „Le lion des Mogols” | reż.: Jean Epstein | Francja, 1924 | 106’ | 35 mm

  Wprowadzenie do filmu: Émilie Cauquy | sekcja: KIERUNEK: FRANCJA

  Muzyka: Poly Chain

 

17:30 | SALA MAŁA CZARNA

Alice Guy-Blaché

„Wróżka w kapuście” / „La Fée aux choux” | reż.: Alice Guy-Blaché | Francja, 1901 | 1’ | DCP 

„Pani ma zachcianki” / „Madame a des envies” | reż.: Alice Guy-Blaché | Francja, 1906 | 4’30” | DCP

„Skutki feminizmu” / „Les résultats du féminisme” | reż.: Alice Guy-Blaché | Francja, 1906 | 7’40” | DCP

„Spadające liście” / „Falling Leaves” | reż.: Alice Guy-Blaché | USA, 1912 | 12’40” | DCP 

„Zamerykanizowany” / „Making an American Citizen” | reż.: Alice Guy-Blaché | USA, 1912 | 11’ | DCP

„Droga do domu” / „Roads Lead Home” | reż.: Alice Guy-Blaché | USA, 1913 | 10’35” | DCP

„Podrzutek z oceanu” / „The Ocean Waif” | reż.: Alice Guy-Blaché | USA, 1916 | 38’30” | DCP

  Wprowadzenie do filmów: Mariann Lewinsky | sekcja: W DOBRYM KIERUNKU. KOBIETY ZA KAMERĄ

  Muzyka: Aga Derlak

 

19:30  | SALA STOLICA

„Trzy wieki” / „Three Ages” | reż.: Buster Keaton, Edward F. Cline | USA, 1923 | 64’ | DCP 

  Wprowadzenie do filmu: Michał Pieńkowski | sekcja: ZAGINIONE ŚWIATY

  Muzyka: RGG

 

21:00  | SALA MAŁA CZARNA

„W objęciach charlestona” / „Sur un air de Charleston” | reż.: Jean Renoir | Francja, 1927 | 24’ | DCP 

„As przestworzy” / „The Flying Ace” | reż.: Richard Norman | USA, 1926 | 65’ | DCP 

  Wprowadzenie do filmów: Karolina Brzozowska | sekcja: KIERUNEK: FRANCJA / NIE TYLKO KOLEJĄ

  Muzyka: Miłosz Oleniecki

 

21:30  | SALA STOLICA

„Ekspresem wśród grzmotów i błyskawic” / „The Signal Tower” | reż.: Clarence Brown | USA, 1924 | 85’ | DCP 

  Wprowadzenie do filmu: Rob Byrne | sekcja: NIE TYLKO KOLEJĄ 

  Muzyka: Muzycy Atom String Quartet feat. Marcin Albert Steczkowski

 

NIEDZIELA | 5 KWIETNIA

13:00  | SALA STOLICA

„Złoty człowiek” / „Az Aranyember” | reż.: Sándor Korda | Węgry, 1918 | 86’ | DCP 

  Wprowadzenie do filmu: Ráduly György | sekcja: CZTERY STRONY ŚWIATA

  Muzyka:  Waldemar Rychły Trio

 

14:00  | SALA MAŁA CZARNA

Buster domator / Blok filmów dla dzieci

„Elektryczny dom” / „The Electric House” | reż.: Buster Keaton, Edward F. Cline | USA, 1922 | 23’ | DCP

„Tydzień” / One Week” | reż.: Buster Keaton, Edward F. Cline | USA, 1920 | 23’ | DCP 

  Wprowadzenie do filmów: Katarzyna Waletko | sekcja: PODRÓŻE MAŁE I DUŻE

  Muzyka: Albert Karch

 

15:30  | SALA STOLICA

„Urodziłem się, ale…” / „Otona no miru ehon – Umarete wa mita keredo” | reż.: Yasujirō Ozu | Japonia, 1932 | 91’ | 35 mm

  Wprowadzenie do filmu: Katarzyna Wajda | sekcja: CZTERY STRONY ŚWIATA

  Muzyka: Czesław Mozil & Grajkowie Przyszłości

 

16:00  | SALA MAŁA CZARNA

Lois Weber

„Bliźniaczki” / The Twins” | reż. Phillips Smalley, Lois Weber | USA, 1911 | 15’ | DCP 

„Buty” / Shoes | reż. Lois Weber | USA, 1916 | 53’ | DCP 

  Wprowadzenie do filmów: Elif Rongen | sekcja: W DOBRYM KIERUNKU. KOBIETY ZA KAMERĄ

  Muzyka: Pola Atmańska

  

18:00  | SALA STOLICA

„Salome” / „Salomé” | reż. Charles Bryant | USA, 1922 | 73’ | DCP

  Wprowadzenie do filmu: Karolina Brzozowska | sekcja: W DOBRYM KIERUNKU. KOBIETY ZA KAMERĄ

  Muzyka: Piotr Kurek

 

18:30  | SALA MAŁA CZARNA

„Wiejskie grzechy” / „Baby riazanskije” | reż.: Iwan Prawow, Olga Prieobrażenska | ZSRR, 1927 | 89’ | DCP

  Wprowadzenie do filmu: Katarzyna Wajda | sekcja: CZTERY STRONY ŚWIATA

  Muzyka: Jakub Zimończyk

  

20:30  | SALA STOLICA

Wczesne filmy podróżnicze

„Wycieczka Wąwozem Edmunda w Saskiej Szwajcarii” / „Excursion dans la ravine d'Edmunds Klamm en Suisse Saxonne” | 5 ' | 35 mm 

„Luksor i Teby” / „Louqsor et Thèbes” | 5 ' | 35 mm

„Na Jeziorze Genewskim” / „Sur le Lac Léman” | 5 ' | 35 mm

Göteborg” | 1 ' | 35 mm

  Wprowadzenie do filmów: Camille Blot-Wellens | sekcja: TRAWELOGI

  Muzyka: Pola Atmańska


„Wdowa po pastorze” Prästänkan | reż.: Carl Theodor Dreyer | Szwecja, 1920 | 94’ | DCP |  

  Wprowadzenie do filmu: Jon Wengström | sekcja: 100 LAT TEMU W KINIE

  Muzyka: Maciej Obara Quartet

 

 


Kontakt

Kino Iluzjon
ul. Narbutta 50a
02-541 Warszawa


Kontakt dla mediów

Dorota Zajdel, t: 723 510 077
Eliza Łukomska, t: 694 437 458
email: media@fina.gov.pl