Przejdź do treści
Strona główna Filmoteki Narodowej
A K T U A L N O Ś C I

A K T U A L N O Ś C I

2022-02-04

Wiesław Gołas | In Memoriam - przegląd filmowy w kinie Iluzjon

Wiesław Gołas (4.10.1930-9.09.2021) – aktor teatralny i filmowy, wybitny wykonawca piosenki aktorskiej i kabaretowej. Wystąpił w ponad stu filmach i serialach, zaskarbiając sobie sympatię widzów znakomitymi kreacjami komediowymi. 

Podczas wojny był żołnierzem Armii Krajowej. Marzył jednak o karierze aktorskiej, by móc wcielać się w różne role oraz bawić ludzi. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie, którą ukończył w 1954 roku. Debiutował w Pokoleniu Andrzeja Wajdy. Najbardziej znany jest jednak ze swoich ról komediowych. Był współtwórcą Kabaretu Koń, należał do Kabaretu Starszych Panów i Kabaretu Dudek. Występował w Teatrze Dolnośląskim w Jeleniej Górze, Teatrze Dramatycznym w Warszawie i Teatrze Polskim w Warszawie.

Wystąpił między innymi w takich produkcjach jak Żona dla Australijczyka, Dzięcioł i Brunet wieczorową porą oraz w kultowych serialach Czterej pancerni i pies, Czterdziestolatek i Alternatywy 4. Jest wykonawcą znanej piosenki W Polskę idziemy autorstwa Jerzego Wasowskiego i Wojciecha Młynarskiego. Wiesław Gołas nawet w licznych rolach epizodycznych potrafił wyraziście sportretować ludzkie charaktery, nadając postaciom ostre rysy różnorodności. 

W 1961 roku zagrał główną i jedną z najlepszych swoich ról filmowych – Hipolita Kalenia w Ogniomistrzu Kaleniu u Ewy i Czesława Petelskich. W tej roli Gołas oddał w pełni swoje możliwości aktorskie – stworzył bardzo dynamiczną postać żołnierza, który z frontowego wesołka zmienia się w bohatera tragedii. Druga z najbardziej cenionych ról filmowych aktora to Józef Gadulok, „Chudy" w Chudym i innych (1966) w reżyserii Henryka Kluby.

Wiesław Gołas został odznaczony między innymi Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Brązowym Medalem „Za zasługi dla obronności kraju” oraz Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

W ramach cyklu upamiętniającego zaprezentujemy filmy ukazujące różne ekranowe twarze/wcielenia aktoraŻona dla Australijczyka (1963), Chudy i inni (1967), Ogniomistrz Kaleń (1961) oraz Dzięcioł (1970).

  Harmonogram projekcji


Zapraszamy do obejrzenia zdigitalizowanych zdjęć ze zbiórów Fototeki FINA:

Fotosy

Album wirtualny Fototeki z cyklu: Aktorzy o sobie 

  • "Dzięcioł"

    Autor: Jerzy Troszczyński / Źródło: Fototeka FINA
  • "Żona dla Australijczyka"

    Autor: Tadeusz Kubiak / Źródło: Fototeka FINA
  • Wiesław Gołas

    Autor: Jerzy Troszczyński / Źródło: Fototeka FINA