Przejdź do treści
Strona główna Filmoteki Narodowej
A K T U A L N O Ś C I

A K T U A L N O Ś C I

2020-08-20

Książę student – seans z muzyką na żywo

27 sierpnia o godz. 20:00 kino Iluzjon zaprasza na pokaz ostatniego niemego filmu w dorobku Ernsta Lubitscha – Księcia studenta. W rolach głównych wystąpiły gwiazdy kina przedwojennego: Ramón Novarro, Norma Shearer i Philippe De Lacy. Muzykę do filmu na żywo wykona Aleksandra Chmielewska – kompozytorka, aranżerka i improwizatorka.

fot. materiały promocyjne


Muzykę do filmu na żywo wykona Aleksandra Chmielewska
– kompozytorka i aranżerka, która w swej twórczości podkreśla związki muzyki i zjawisk wizualnych. W muzyce poszukuje przede wszystkim pogłębionego emocjonalnego kontaktu ze słuchaczem. Tworzy utwory orkiestrowe, chóralne i kameralne.

Dramat Książę Student został wyprodukowany w 1927 roku w wytwórni Metro-Goldwyn-Mayer. Scenariusz powstał na kanwie powieści Wilhelma Meyera-Förstera Old Heidelberg z 1901 roku. To historia młodego księcia, następcy kronu Karlsurga, który podczas studiów zakochuje się w pięknej karczmarce. Wkrótce jednak musi wybrać pomiędzy sercem, a powinnością wobec rodziny królewskiej i całego kraju.

Tytułową rolę zagrał jeden z największych amantów tamtych czasów, Ramon Novarro, natomiast szampańska i pełna wdzięku Norma Shearer w roli uroczej karczmarki Kathi do dziś bawi, wzrusza i urzeka.

Książę student był produkowany przez ponad 108 dni i kosztował przeszło milion dolarów, co na ówczesne warunki było kwotą zawrotną. Lubitsch dopracowywał każdy szczegół do perfekcji, znacznie podnosząc budżet, wchodząc tym samym w konflikt ze studiem. Na potrzeby filmu przywieziono na plan w Europie ogromne ilości kostiumów. Po głównych zdjęciach ekipa wyjechała do Niemiec, aby nakręcić ujęcia, z których żadne nie zostało ostatecznie wykorzystane. W efekcie, pomimo, ogromnej popularności filmu wśród widzów, wygórowane koszty produkcji sprawiły, że wytwórnia straciła 307 000 dolarów.

Aleksandra Chmielewska, fot. Ruben Lopez Fernandez


Choć Książę student przez wielu historyków filmowych uważany jest obecnie za klasykę i jeden z najlepszych filmów niemych Lubitscha, nie był to jednoznaczny sukces w czasach  premiery kinowej. W recenzji dla „New York Timesa” Mordaunt Hall napisał: „Pan Novarro jest naturalny i poważny, ale jest nieco zbyt latynoski, by oddać tę rolę. Norma Shearer jest atrakcyjna jako Kathi. Jednak nie wydaje się, że wkłada w nią swoją duszę.”

 

Więcej

Ceny biletów: 12 złotych ulgowy, 14 złotych normalny

 

Zasady bezpieczeństwa obowiązujące w kinie w obecnej sytuacji pandemicznej dostępne są tutaj: http://www.iluzjon.fn.org.pl/aktualnosci/info/1109/zasady-bezpieczenstwa.html