Przejdź do treści
Strona główna Filmoteki Narodowej
A K T U A L N O Ś C I

A K T U A L N O Ś C I

2018-03-12

„Epilog norymberski” w kinie FINA

W ramach cyklu Przeszłość jest dziś, 16 marca 2018 roku o godzinie 19.00, zapraszamy na pokaz filmu „Epilog norymberski” (1970) Jerzego Antczaka. Po seansie odbędzie się spotkanie, które poprowadzi krytyk filmowy Łukasz Maciejewski.

Epilog norymberski

reż. Jerzy Antczak, Polska, 1970, 123 minuty

Scenariusz oparto na autentycznych dokumentach i stenogramach, a także fragmentach archiwalnego filmu z Auschwitz-Birkenau, wyświetlonego w trakcie rozprawy. Na potrzeby filmu odtworzono wygląd sali sądowej, choć zrezygnowano z obecności tłumaczy, galerii dla prasy, zredukowano też liczbę sędziów i obrońców.

GALERIA ZDJĘĆ DO FILMU

O cyklu

Cykl filmowy, który poprowadzi dziennikarz i krytyk Łukasz Maciejewski, został zaplanowany jako okazja do pokazów, spotkań i rozmów o filmowym wizerunku wydarzeń historycznych, które – zgodnie ze słynnym cytatem z wiersza Norwida, obecnym w nazwie cyklu – wciąż żyją w zbiorowej pamięci i wpływają na nasze „dziś”. W spotkaniach po projekcjach wezmą udział dziennikarze, badacze i filmowcy.

Miejsce i czas

16 marca 2018 roku, godz. 19.00

Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny, ul. Wałbrzyska 3/5

Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od godziny 18.30. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby spóźnione mogą nie zostać wpuszczone na salę po rozpoczęciu pokazu. Liczba wejściówek jest ograniczona.

Wejściówki dotyczą całego wydarzenia. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w spotkaniu będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.

  • „Epilog norymberski” (1970) reż. Jerzy Antczak

    fot. Fototeka FINA
    zdjęcie: kadr z filmu „Epilog norymberski” (1970) reż. Jerzy Antczak