Przejdź do treści
Strona główna Filmoteki Narodowej
A K T U A L N O Ś C I

A K T U A L N O Ś C I

2017-10-26

„Przeszłość jest dziś” – nowy cykl w kinie FINA

W piątek 27 października o 18.00 filmem „Ostatni etap” (1947) Wandy Jakubowskiej zainaugurujemy w kinie FINA (ul. Wałbrzyska 3/5) cykl poświęcony polskiemu kinu historycznemu – „Przeszłość jest dziś” . 

O cyklu

Polskie kino zajmuje się z upodobaniem interpretacją wydarzeń z naszej przeszłości, zadając pytania o ich przebieg, sens, a nawet rolę w budowaniu narodowej tożsamości. W potocznym rozumieniu bywa nawet utożsamiane z kinem historycznym, a w obieg światowy nie przypadkiem weszliśmy dzięki filmom „Ostatni etap” i „Kanał”. Cykl filmowy, który poprowadzi dziennikarz i krytyk Łukasz Maciejewski, został zaplanowany jako okazja do pokazów, spotkań i rozmów o filmowym wizerunku wydarzeń historycznych, które – zgodnie ze słynnym cytatem z wiersza Norwida, obecnym w nazwie cyklu – wciąż żyją w zbiorowej pamięci i wpływają na nasze „dziś”. W spotkaniach po projekcjach wezmą udział dziennikarze, badacze i filmowcy.

Program

27 października, godz. 18.00

„Ostatni etap”, reż. Wanda Jakubowska, 1947, 104 minuty

Film Jakubowskiej, zdaniem filmoznawcy Tadeusza Lubelskiego, nie tylko zmienił tuż po II wojnie światowej krajobraz polskiego kina, ale też po raz pierwszy zapewnił mu międzynarodowy prestiż. Został oparty na wspomnieniach byłych więźniów Auschwitz-Birkenau i nakręcony na terenie obozu. Jego scenariusz już w 1945 roku napisały byłe więźniarki, Wanda Jakubowska i Gerda Schneider. Wszystko to sprawia, że „Ostatni etap” posiada charakter quasi dokumentalny, co daje mu wyjątkowe miejsce nie tylko w polskiej kinematografii, ale i badaniach stricte historycznych. 

Po seansie odbędzie się spotkanie z dr hab. Moniką Talarczyk-Gubałą, autorką książki „Wanda Jakubowska. Od nowa”, oraz z dr. Piotrem Pazińskim. Poprowadzi je koordynatorka cyklu, Anna Rembowska.

Ostatni etap w zasobach FINA: 

FOTOTEKA – zobacz zdjęcia

GAPLA – zobacz plakaty


10 listopada 2017, godz. 19.00

„Śmierć prezydenta”, reż. Jerzy Kawalerowicz, 1977, 137 minut

Śmierć prezydenta jest wierną i pieczołowicie udokumentowaną przez reżysera i scenarzystę, cenionego krytyka Bolesława Michałka, rekonstrukcją wydarzeń z grudnia 1922 roku, które doprowadziły do tragicznej śmierci pierwszego prezydenta II Rzeczpospolitej Gabriela Narutowicza. Film nie tylko przedstawia punkt widzenia każdej ze stron dramatu – stanowi również panoramę Polski lat dwudziestych XX wieku, uniesionej radością z niedawnego odzyskania niepodległości, ale też pogrążającej się w politycznych sporach, które doprowadzą do fanatycznego zabójstwa. Obraz nagrodzony w 1978 roku Srebrnym Niedźwiedziem w Berlinie powstał w stylistyce dokumentu, stanowi jednak przykład misternej konstrukcji fabularnej i realizacyjnego rozmachu.

Po seansie odbędzie się spotkanie z krytykiem filmowym i znawcą kina historycznego – Jackiem Szczerbą. Poprowadzi je dziennikarz i krytyk, Łukasz Maciejewski.

Śmierć prezydenta w zasobach FINA:

FOTOTEKA – zobacz zdjęcia

24 listopada 2017, godz. 19.00

„Przesłuchanie”, reż. Ryszard Bugajski, 1982, 111 minut
„Przesłuchanie” Ryszarda Bugajskiego do tego stopnia rozsierdziło komunistyczne władze PRL, że nie tylko zabroniono jego dystrybucji, ale też zamknięto kierowany przez Andrzeja Wajdę Zespól Filmowy X, który go wyprodukował. Film przez 7 lat oficjalnie leżał „zaaresztowany” na półkach, a nieoficjalnie – zgromadził olbrzymią widownię w nielegalnym obiegu wideo. Podczas premiery w 1989 roku zebrał szereg nagród w kraju i za granicą, a odtwarzająca główną rolę Krystyna Janda została rok później uznana za najlepszą aktorkę na Festiwalu w Cannes. Reżyser, szykanowany przez władze, na 10 lat wyjechał z Polski. Losy „Przesłuchania”, jak i jego reżysera, są w historii polskiego filmu wydarzeniem bez precedensu.

„Przesłuchanie w zasobach FINA: 

FOTOTEKA – zobacz zdjęcia

GAPLA – zobacz plakaty

Uwaga: Harmonogram będzie stopniowo uzupełniany i może ulec zmianie.

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będą wydawane godzinę przed seansem. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby spóźnione mogą nie zostać wpuszczone na salę po rozpoczęciu pokazu. Liczba wejściówek jest ograniczona.

Wejściówki dotyczą całego wydarzenia. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w spotkaniu, będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.

Miejsce

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny
ul. Wałbrzyska 3/5, 02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana, pierwsze piętro

 • „Ostatni etap” (1947), reż. Wanda Jakubowska

  fot. Fototeka FINA
  Opis zdjęcia: fotos do filmu „Ostatni etap” (1947), reż. Wanda Jakubowska
 • „Przesłuchanie” (1982), reż. Ryszard Bugajski

  fot. Fototeka FINA
  Opis zdjęcia: fotos do filmu „Przesłuchanie” (1982), reż. Ryszard Bugajski
 • „Śmierć prezydenta” (1977), reż. Jerzy Kawalerowicz

  fot. Fototeka FINA
  Opis zdjęcia: „Śmierć prezydenta” (1977), reż. Jerzy Kawalerowicz