Przejdź do treści
Strona główna Filmoteki Narodowej
A K T U A L N O Ś C I

A K T U A L N O Ś C I

2017-06-08

Pokaz „Mocnego człowieka” w Lizbonie

13 czerwca 2017 roku w Centro Cultural de Belem w Lizbonie odbędzie się pokaz filmu „Mocnego człowieka” (1929) Henryka Szaro z muzyką na żywo w wykonaiu zespołu Pink Freud. Wydarzenie zainauguruje pierwszą edycję UNDERSCORE – Festival de Música, Som, Imagem em Movimento e Arquivo. Organizatorem wydarzenia jest Ambasada RP w Lizbonie i Underscore. Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny jest partnerem Festiwalu.

O filmie

Mocny człowiek, reż. Henryk Szaro; scen. Henryk SzaroJerzy Braun, Polska 1929

Jeden z ostatnich filmów epoki kina niemego jest znakomitą adaptacją powieści Stanisława Przybyszewskiego. Tytułowy „mocny człowiek” jest niespełnionym artystą, człowiekiem bezwzględnym, nie cofającym się przed niczym w dążeniu do sławy i pieniędzy. Morduje podstępnie zapomnianego pisarza, by rękopisy jego autorstwa wydać pod własnym nazwiskiem. Kiedy spotyka na swej drodze kobietę, która jest dla niego ucieleśnieniem ideału, uświadamia sobie całą nędzę swojego postępowania.

W filmie wystąpiły aktorskie znakomitości, nie tylko polskiego kina. Tytułową rolę brawurowo zagrał Grzegorz Chmara, znany rosyjski aktor należący do Teatru Stanisławskiego. W filmie debiutowała niemiecka aktorka Agnes Kuck. Operatorem był znany autor zdjęć do włoskiej wersji Quo Vadis. Po premierze krytyka zachwycała się doskonałymi zdjęciami, ciekawym montażem i grą aktorską. Film z powodzeniem wyświetlany był też za granicą. Po wojnie uznawany był za zaginiony, dopiero w 1997 roku odnaleziono jego kopię w archiwum filmowym w Brukseli. Został przekazany Filmotece Narodowej (obecnie: Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny) stanowiąc jeden z najcenniejszych skarbów w jej kolekcji.

WIĘCEJ O FILMIE

Muzykę na żywo do filmu wykona zespół Pink Freud w składzie:

Wojtk Mazolewski – gitara basowa

Adam Milwiw-Baron – trąbka i elektronika

Karol Gola – saksofon barytonowy

Rafał Klimczuk – perkusja


Więcej informacji: http://www.underscore.pt/2017/

 • „Mocny człowiek” (1929), reż. Henryk Szaro

  Opis zdjęcia: „Mocny człowiek” (1929), reż. Henryk Szaro
 • „Mocny człowiek” (1929), reż. Henryk Szaro

  Opis zdjęcia: „Mocny człowiek” (1929), reż. Henryk Szaro
 • „Mocny człowiek” (1929), reż. Henryk Szaro

  Opis zdjęcia: „Mocny człowiek” (1929), reż. Henryk Szaro
 • Materiały prasowe

  Opis zdjęcia: grafika promująca wydarzenie