Przejdź do treści
Strona główna Filmoteki Narodowej
A K T U A L N O Ś C I

A K T U A L N O Ś C I

2017-06-08

VIII Warszawski Piknik Archiwalny „Skarby archiwów”

10 czerwca 2017 roku zapraszamy na VIII Warszawski Piknik Archiwalny. Impreza odbędzie się pod hasłem „Skarby archiwów” w Pałacu Staszica – siedzibie Polskiej Akademii Nauk Archiwum w Warszawie, która jest inicjatorem wydarzenia oraz w Muzeum Drukarstwa – Oddziale Muzeum Warszawy. W programie znalazły się m.in. filmy z archiwalnych zasobów Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego.

Skarby z archiwów

Warszawski Piknik Archiwalny organizowany już po raz ósmy jest ściśle związany z przypadającym 9 czerwca Międzynarodowym Dniem Archiwów. Dla publiczności przygotowano m.in. pokazy filmowe i nagrania dźwiękowe z archiwalnych zasobów Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego i Polskiego Radia oraz Telewizyjnego Kuriera Warszawskiego, wystawy w oparciu o zbiory m.in. Polskiej Akademii Nauk, Archiwum Głównego Akt Dawnych, Archiwum Państwowego w Warszawie, Kancelarii Prezydenta RP, Sejmu, Biblioteki Głównej Politechniki Warszawskiej, Archiwum IPN, Muzeum Narodowego, Muzeum Harcerstwa w Warszawie i wielu innych. W programie przewidziano prelekcje, projekcje filmowe i koncerty.

Archiwum Zamku Królewskiego w Warszawie przygotowało pokaz „Od Zygmunta I Starego do Stanisława Augusta. Królewskie autografy w zbiorach zamkowego Archiwum”, ilustrowany reprodukcjami dokumentów wystawianych w królewskiej kancelarii i podpisywanych przez polskich władców oraz listami polskich monarchów, m.in. listami Stanisława Augusta do jego naturalnego syna, Stanisława Grabowskiego. Autografom królewskim towarzyszą wizerunki królów z zamkowej galerii portretów. Ekspozycję będzie można obejrzeć podczas trwania Pikniku, 10 czerwca 2017 roku w Sali im. H. Kołłątaja w Pałacu Staszica w godz. 11.00 – 17.00.

Gośćmi specjalnymi pikniku będą Artur Barciś – popularny aktor teatralny i filmowy oraz Agata Passent – dziennikarka, autorka książek, założycielka i prezes fundacji Okularnicy im. Agnieszki Osieckiej. Tegoroczny, VIII Warszawski Piknik Archiwalny, objął patronatem naukowym dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie, dr hab. Przemysław Mrozowski.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Kiedy i gdzie

10 czerwca, godz. 11.00 – 17.00
Pałac Staszica, ul. Nowy Świat 72

  • Materiały prasowe

    Opis zdjęcia: grafika promująca wydarzenie VIII Warszawski Piknik Archiwalny