Przejdź do treści
Strona główna Filmoteki Narodowej
A K T U A L N O Ś C I

A K T U A L N O Ś C I

2017-05-31

Zapraszamy na Noc Bibliotek w Filmotece Narodowej

3 czerwca  2017 roku (sobota) zapraszamy na Noc Bibliotek w Filmotece Narodowej. Od godziny 16.30 na dziedzińcu Filmoteki przy ulicy Puławskiej 61 i w pomieszczeniach Biblioteki i Czytelni na uczestników będzie czekać moc atrakcji!

Warsztaty „Obrazy poszły w ruch”

Warsztaty z wykorzystaniem replik maszynek optycznych z XIX wieku. Podczas warsztatu przyjrzymy się czasom, które poprzedziły pierwszą publiczną projekcję braci Lumière. Podczas zajęć zostaną użyte repliki maszynek optycznych z XIX wieku: praxinoskop, zoetrop, phenakistoscop wykonane przez studentów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dzieci będą miały okazję wykonać własne wersje prostych prekinowych urządzeń, wprawią w ruch krótkie obrazkowe narracje. Warsztaty poprowadzi Katarzyna Waletko.

Warsztaty dla dzieci w wieku 6 – 10 lat.

Godzina: 16.30 – 17.15

Spotkanie z Wiesławem Ziębą

Wiesław Zięba jest reżyserem filmów animowanych oraz rysownikiem, związanym zawodowo ze Studiem Miniatur Filmowych, autorem rysunków m.in. do filmów o przygodach Reksia oraz Bolka i Lolka. W czasie spotkania dzieci zapoznają się z warsztatem rysownika i wspólnie z gościem będą tworzyć rysunki postaci animowanych, które później zabiorą do domu.

Godzina: 17.30 – 18.30

Pokaz bajek

Zajęcia zakończą się wieczorynkową projekcją bajek z taśmy filmowej. To nie lada gratka, nie tylko dla młodych widzów! Zostaną zaprezentowane animowane przygody Bolka i Lolka, Reksia oraz Misia Colargola.

W programie:

Reksio malarz

Przygody Misia Coralgola odc. Koncert Misia

Bolek i Lolek odc. Tola

Godzina: 18.30 – 19.00

Spotkanie z Grzegorzem Rogowskim, autorem książki „Skazane na zapomnienie. Polskie aktorki filmowe na emigracji‎”.

Polskie przedwojenne gwiazdy ekranu były prawdziwymi celebrytkami: miały talent, urodę, bogactwo oraz były uwielbiane przez tłumy. Po wojnie otrzymały wyrok, który skazał je na życie w zapomnieniu, tysiące kilometrów od ojczyzny. Wrzesień 1939 roku dla wielu polskich gwiazd filmowych okazał się ostatnim aktem w filmowej karierze. Również po wojnie nowa władza skutecznie postarała się o to, aby w filmie nie było miejsca dla sanacyjnych diw. Wiele z nich zdecydowało się na emigrację, gdzie zderzyły się z nieznaną im dotąd prozą życia.

Rok 2015, prawie osiemdziesiąt lat później, był ostatnim momentem, aby odnaleźć jeszcze ludzi pamiętających te niezwykłe kobiety i ich, często tragiczne, historie. Tego ważnego i niezwykłego przedsięwzięcia podjął się Grzegorz Rogowski: przebył ponad 12 000 kilometrów, podróżując przez całą Amerykę Północną w poszukiwaniu śladów, wspomnień, opowieści.

Godzina: 19.00 – 19.45

Projekcje filmów 

Prezentacja unikatowych polskich filmów przedwojennych, w tym krótkometrażowych filmów z awangardy przedwojennej oraz zwiastunów filmowych z archiwum Filmoteki Narodowej.

Filmy awangardy przedwojennej:

Dziś mamy bal reż. Jerzy Zarzycki, Tadeusz Kowalski, 1931 Polska

Buty. Symfonia wojny reż. Jerzy Garbyjelski, 1933 Polska

Przygoda człowieka poczciwego reż. Franciszka i Stefan Themersonowie, 1937 Polska

Filmy reklamowe i krajoznawcze:

Reklama pończoch

Reklama proszku Kogucik

Warszawska niedziela

Nad ujściem Wisły czuwa straż

Polska

Polskie Porty

Godzina: 20.00 – 21.00

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Zapraszamy!

Kiedy i gdzie

3 czerwca (sobota), 16.30  21.00

Dziedziniec i Biblioteka Filmoteki Narodowej

ul. Puławska 61, Warszawa