• „MIR KUMEN ON” 

  [DROGA MŁODYCH], reż. Aleksander Ford, 1936


  premiera odrestaurowanej cyfrowo wersji filmu


  31 sierpnia 2017  |  godz. 19.00
  Warszawa, Kino Iluzjon 

 • F I L M O T E K A  N A R O D O W A

  - I N S T Y T U T  A U D I O W I Z U A L N Y

  / a r c h i w i z u j e m y  / d i g i t a l i z u j e m y  / u d o s t ę p n i a m y

   

  „„Mir Kumen On” [Droga młodych] (1936), reż. Aleksander Ford 

 • F I L M O T E K A  N A R O D O W A

  - I N S T Y T U T  A U D I O W I Z U A L N Y

  / a r c h i w i z u j e m y  / d i g i t a l i z u j e m y  / u d o s t ę p n i a m y


  „Doktór Murek” (1939), reż. Juliusz Gardan

A K T U A L N O Ś C I

 • Pokaz specjalny filmu „Halka” na MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu 2017-08-02

  Pokaz specjalny filmu „Halka” na MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu

  Zapraszamy na pokaz jednej z trzech polskich przedwojennych ekranizacji opery „Halka” Stanisława Moniuszki do libretta Włodzimierza Wolskiego w nowej jakości obrazu i dźwięku na MFF T-Mobile Nowe Horyzonty. Bezpłatny...

 • „Ludzie Wisły” na Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2017-07-28

  „Ludzie Wisły” na Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi

  29 lipca 2017 w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą rozpoczyna się 11. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. W trakcie festiwalu Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprezentuje dwa filmy po digitalizacji   –...

 • „Doktór Murek” w cyklu „Retrokino. Filmy przedwojenne w nowej odsłonie” 2017-07-28

  „Doktór Murek” w cyklu „Retrokino. Filmy przedwojenne w nowej odsłonie”

  W ramach cyklu „Retrokino. Filmy przedwojenne w nowej odsłonie” zapraszamy na  niedzielne pokazy dramatu sensacyjnego „Dokór Murek”(1939) w reżyserii Juliusza Gardana. Przed seansami prezentujemy...

 • Sierpień w kinie Iluzjon 2017-07-26

  Sierpień w kinie Iluzjon

  W sierpniu polecamy przegląd filmów Orsona Wellesa oraz filmy z udziałem Zdzisława Maklakiewicza i Aleksandra Zelwerowicza. Zapraszamy na stały cykl „Retrokino. Filmy przedwojenne w nowej odsłonie”, w ramach...

 • II edycja Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej 2017-07-24

  II edycja Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej

  Z myślą o przyszłych uczestnikach II edycji Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społeczneji i ich opiekunach, którzy chcieliby jak najwcześniej rozpocząć przygotowania do olimpijskich zmagań, już teraz prezentujemy...

 • Olimpijczycy na Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2017-07-20

  Olimpijczycy na Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi

  Laureaci i finaliści , organizowanej przez Filmotekę Narodową –  Instytut Audiowizualny, przemierzą w tym roku prawie całą filmowo-festiwalową mapę Polski. Ich podróż zaczęła się od festiwalu Transatlantyk...

 • Znamy już autorów najlepszych recenzji! 2017-07-12

  Znamy już autorów najlepszych recenzji!

  Blisko 150 prac autorstwa nastolatków z całej Polski zgłoszonych zostało w ostatniej edycji konkursu „Skrytykuj!”. Najlepsze okazały się recenzje Agaty Burdajewicz i Marii Dobosiewicz oraz wideorecenzja Anieli...

 • „Jazz in Poland” na Transatlantyk Festival 2017 2017-07-11

  „Jazz in Poland” na Transatlantyk Festival 2017

  W niedzielę, 16 lipca w ramach Transatlantyk Festival 2017 w Łodzi odbędzie się specjalny pokaz wyjątkowego dokumentu „Jazz in Poland” Janusza Majewskiego z 1964 roku. Film zostanie zaprezentowany w odrestaurowanej...

 • Music in Movement | Andriessen, Boulez, Pärt, Serocki 2017-07-07

  Music in Movement | Andriessen, Boulez, Pärt, Serocki

  Music in Movement to interaktywny przewodnik po życiu i twórczości czterech wybitnych kompozytorów współczesnej muzyki klasycznej: Louisa Andriessena, Pierre’a Bouleza, Arvo Pärta i Kazimierza...

 • Nominowani do 10. edycji Nagród PISF 2017-07-03

  Nominowani do 10. edycji Nagród PISF

  Znamy listę nominowanych do 10. edycji Nagród PISF – jedynych polskich nagród za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina. Uroczysta gala wręczenia Nagród PISF...

 • Klasyka przedwojennej kinematografii w kinie letnim 2017-06-28

  Klasyka przedwojennej kinematografii w kinie letnim

  W każdą wakacyjną sobotę w Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” w Krakowie prezentowana będzie klasyka przedwojennej kinematografii. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć niezapomniane produkcje z lat 20. i 30 na...

 • Lipiec w kinie Iluzjon 2017-06-28

  Lipiec w kinie Iluzjon

  Steven Spielberg Reżyser, scenarzysta i producent filmowy, który w odróżnieniu od innych znanych amerykańskich reżyserów jego pokolenia nie uczęszczał do żadnej z renomowanych szkół filmowych. Był...

KINO ILUZJON

 • Sierpień w kinie Iluzjon

  W sierpniu polecamy przegląd filmów Orsona Wellesa oraz filmy z udziałem Zdzisława Maklakiewicza i Aleksandra Zelwerowicza. Zapraszamy na stały cykl „Retrokino. Filmy przedwojenne w nowej odsłonie”, w ramach którego zaprezentujemy film Juliusza Gardana „Doktór Murek” (1939).

  REPERTUAR

  Sierpień w kinie Iluzjon
 • Zdzisław Maklakiewicz. Obrazki z życia

  „Nikt nie potrafi grać postaci pozornie pospolitych i nieciekawych tak przenikliwie jak Maklakiewicz” (Tadeusz Konwicki).

  Na przegląd Zdzisław Maklakiewicz. Obrazki z życia zapraszamy do kina Iluzjon od 1 do 31 sierpnia.

  SZCZEGÓŁY

  Zdzisław Maklakiewicz. Obrazki z życia
 • Aleksander Zelwerowicz. Czarne diamenty

  Nazwisko Aleksandra Zelwerowicza znane jest przede wszystkim miłośnikom teatru, jednak artysta ten zapisał się także w historii X muzy – zarówno jako aktor, jak i nauczyciel aktorów.

  W sierpniu przypominamy najważniejsze filmy z udziałem Aleksandra Zelwerowicza. Zapraszamy od 1 do 31 sierpnia.

  SZCZEGÓŁY

  Aleksander Zelwerowicz. Czarne diamenty
 • Orson Welles. Intruz

  W sierpniu zapraszamy do kina Iluzjon na specjalny cykl filmowy, w którym przypomnimy najważniejsze filmy w dorobku wybitnego reżysera – Orsona Wellesa.

  SZCZEGÓŁY

  Orson Welles. Intruz
 • „Retrokino. Filmy przedwojenne w nowej odsłonie”

  W ramach cyklu „Retrokino. Filmy przedwojenne w nowej odsłonie” zapraszamy na niedzielne pokazy dramatu sensacyjnego „Dokór Murek”(1939) w reżyserii Juliusza Gardana.

  Przed seansami prezentujemy jeden z odcinków programu „Z miłości do kina”, w którym zdradzamy tajniki digitalizacji oraz ciekawostki dotyczące produkcji.

  WIĘCEJ INFORMACJI

  „Retrokino. Filmy przedwojenne w nowej odsłonie”

Zbiory online

NITROFILM: KONSERWACJA I DIGITALIZACJA PRZEDWOJENNYCH FILMÓW FABULARNYCH

 • Pokaz specjalny filmu „Halka” na MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu

  Zapraszamy na pokaz jednej z trzech polskich przedwojennych ekranizacji opery „Halka” Stanisława Moniuszki do libretta Włodzimierza Wolskiego w nowej jakości obrazu i dźwięku na MFF T-Mobile Nowe Horyzonty.

  Bezpłatny seans filmu „Halka” (1929/1932) w reżyserii Konstantego Meglickiego z muzyką na żywo w wykonaniu Jerzego Rogiewicza z zespołem odbędzie się 10 sierpnia o 22.00 na Rynku Głównym we Wrocławiu.

 • „Doktór Murek” w kinie Iluzjon

  W ramach cyklu „Retrokino. Filmy przedwojenne w nowej odsłonie” zapraszamy na niedzielne pokazy dramatu sensacyjnego „Dokór Murek”(1939) w reżyserii Juliusza Gardana.

  Przed seansami prezentujemy jeden z odcinków programu „Z miłości do kina”, w którym zdradzamy tajniki digitalizacji oraz ciekawostki dotyczące produkcji.

  www.nitrofilm.pl

 • Repremiera zrekonstruowanej cyfrowo ekranizacji opery „Halka”

  Uroczysta repremiera „Halki” w reżyserii Konstantego Meglickiego z muzyką na żywo Jerzego Rogiewicza odbyła się 17 listopada w stołecznym kinie Iluzjon. Jedna z trzech polskich przedwojennych ekranizacji opery Stanisława Moniuszki powróciła na ekrany w nowej jakości po rekonstrukcji cyfrowej oraz w nowej aranżacji muzycznej.


  www.nitrofilm.pl

 • „Kino Retro” – klasyka przedwojennej kinematografii na antenie TVP Polonia

  Filmoteka Narodowa wspólnie z TVP Polonia zapraszają na wyjątkowy cykl „Kino Retro”.

  W każdą niedzielę i poniedziałek marca, przez najbliższe trzy miesiące, na antenie TVP Polonia zagoszczą znakomite polskie dzieła filmowe dwudziestolecia międzywojennego z zasobów Filmoteki Narodowej.

  www.nitrofilm.pl

  „Kino Retro” – klasyka przedwojennej kinematografii na antenie TVP Polonia
 • Repremiera przedwojennej ekranizacji opery „Halka” Stanisława Moniuszki w kinie Iluzjon

  17 listopada w Iluzjonie Filmoteki Narodowej odbyła się uroczysta repremiera zrekonstrowanego cyfrowo filmu „Halka” (1929/1932) w reżyserii Konstantego Meglickiego. Projekcję zilustrowała muzyka na żywo w wykonaniu autora Jerzego Rogiewicza z zespołem.

  fot. Robert Danieluk

  Repremiera przedwojennej ekranizacji opery „Halka” Stanisława Moniuszki w kinie Iluzjon
 • Retrokino. Filmy przedwojenne w nowej odsłonie w kinie Iluzjon

  W każdą niedzielę miesiąca o godzinie 16:00 zapraszamy do kina Iluzjon na polskie przedwojenne przeboje w nowej jakości obrazu i dźwięku.
  Dziesięć milionów klatek filmowych na dwustu kilometrach odrestaurowanych taśm – to bilans prawie siedmioletniej pracy Filmoteki Narodowej nad najstarszymi polskimi filmami fabularnymi w ramach projektu NITROFILM.


  www.nitrofilm.pl

  Retrokino. Filmy przedwojenne w nowej odsłonie w kinie Iluzjon
 

„Kinematografia będąc absolutnie wierną reprodukcją ruchów, i to wszystkich ruchów, od najbardziej powolnych, subtelnych i delikatnych do najbardziej rozległych czy gwałtownych, jest najbardziej zadziwiającym zwycięstwem, jakie człowiek zdobył w walce z zapomnieniem: zachowuje ona i restytuuje wszystko, czego nie może zachować zwykła pamięć (...)”.


BOLESŁAW MATUSZEWSKI „OŻYWIONA FOTOGRAFIA, CZYM JEST, CZYM BYĆ POWINNA”, 1898

AKCJA SPOŁECZNA FILMOTEKI NARODOWEJ

 • „Poszukiwacze Skarbów”

  Filmoteka Narodowa ogłasza poszukiwania i aktywnie zachęca do przekazywania starych taśm filmowych i fotosów do największego archiwum filmowego w Polsce.

  Jeśli znalazłeś stare taśmy filmowe lub fotosy (również negatywy i diapozytywy) koniecznie napisz do Filmoteki Narodowej: film@fn.org.pl.

POLECAMY

 • PLEOGRAF

  PLEOGRAF

  Na stronie Akademii Polskiego Filmu pojawił się nowy numer kwartalnika PLEOGRAF. Zapraszamy do lektury!

 • Wydawnictwa Filmoteki Narodowej

  Wydawnictwa Filmoteki Narodowej

  Miło nam poinformować, że w serwisie Filmoteki Narodowej uruchomiliśmy sekcję Wydawnictwa, w której prezentujemy dotychczasowe publikacje Filmoteki. Zapraszamy do zapoznania się z archiwalnymi wydawnictwami, jak i z najnowszą publikacją...

 • Andrzej Wajda 40/90

  Andrzej Wajda 40/90

  Wystawa plenerowa prezentująca w porządku chronologicznym wszystkie fabularne filmy Andrzeja Wajdy, które powstawały przez ponad 60 lat: od „Pokolenia”  – debiutu z 1954 roku, aż do „Powidoków.

 • Akademia Polskiego Filmu

  Akademia Polskiego Filmu

  Zapraszamy na dwuletni kurs historii polskiego filmu fabularnego na poziomie akademickim! Zajęcia, które składają się z godzinnych wykładów, projekcji dwóch filmów i spotkań z twórcami, odbywać się będą  w kinie Iluzjon.

 • APF KINO MUZ Obrazy Wojciecha Jerzego Hasa

  APF KINO MUZ Obrazy Wojciecha Jerzego Hasa

  „Obrazy Wojciecha Jerzego Hasa” to kurs w ramach Akademii Polskiego Filmu w Kinie MUZ poświęcony związkom filmu i sztuk plastycznych.

 • Nowe godziny otwarcia Biblioteki

  Nowe godziny otwarcia Biblioteki

  Chcąc rozszerzyć  możliwość korzystania ze zbiorów Biblioteki FN wprowadzamy zmianę w godzinach jej otwarcia. W środy Biblioteka będzie czynna w godzinach popołudniowych, od 12.00 do 19.00.  

 • Google Cultural Institute

  Google Cultural Institute

  Zapraszamy do obejrzenia ekspozycji online ze zbiorów Filmoteki Narodowej na globalnej platformie Google Cultural Institute. Prezentujemy: „Nieme Filmy: Second Life” oraz  „Potop/Potop Redivivus”.

 • Nitrofilm

  Nitrofilm

  „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie” to projekt digitalizacyjny, którego celem jest zabezpieczenie materiału filmowego na łatwopalnym podłożu nitro i przeniesienie obrazu na nośnik cyfrowy.