Przejdź do treści
Strona główna Filmoteki Narodowej
LATEST NEWS

LATEST NEWS

2016-09-20

„Polska Kronika Filmowa. Podglądanie PRL-u” Marka Kosmy Cieślińskiego jesienią w księgarniach!

Jesienią tego roku ukaże się książka Marka Kosmy Cieślińskiego „Polska Kronika Filmowa. Podglądanie PRL-u”, której wydawcami są Filmoteka Narodowa i Wydawnictwo BOSZ. Inspiracją do powstania książki stały się artykuły pisane dla Repozytorium Cyfrowego Filmoteki Narodowej.

O książce

Publikacja poświęcona jest bardzo niegdyś popularnemu zjawisku medialnemu, jakim była forma filmowej gazety realizowanej w latach 1944–1994. Mimo licznych treści ideowych, a w latach stalinowskich także agitacyjnych, Polska Kronika Filmowa była niezwykle lubiana, a sygnał dźwiękowy – od 1949 roku autorstwa pianisty Władysława Szpilmana – był nieodłącznym „znakiem” każdego rozpoczynającego się seansu kinowego.

Na prawie 200 stronach autor omawia i interpretuje najpopularniejsze tematy poruszane w Kronice, m.in. odbudowę stolicy, zasiedlanie Ziem Odzyskanych, portrety przodowników pracy, pochody, życie kulturalne, ale też problemy mieszkaniowe, kolejki czy zorganizowany wypoczynek. Opisuje techniki propagandowe, w tym role kobiet w tworzeniu propagandowego obrazu, i metody manipulacji służące formowaniu poglądów Polaków. Książka jest bogato ilustrowana kadrami z wydań Polskiej Kroniki Filmowej, a także zawiera kody QR do wybranych kronik udostępnionych na stronie Repozytorium Cyfrowego Filmoteki Narodowej.

O autorze

Marek Kosma Cieśliński jest doktorem nauk humanistycznych, filmoznawcą, dziennikarzem radiowym, twórcą filmów dokumentalnych. Zajmuje się problemami manipulacji i perswazji w mediach oraz historią kina na Górnym Śląsku. Jest autorem monografii „Piękniej niż w życiu. Polska Kronika Filmowa 1944–1994” oraz „Franz Waxman. Zdobywca Oscarów z Königshütte”.

Fragment recenzji

„Czytelnik »Polskiej Kroniki Filmowej. Podglądanie PRL-u« spotyka niecodzienne opracowanie. Zabawne i poważne jednocześnie; przybliżające wiedzę o systemie, w którym trzeba było żyć w miarę normalnie ponad trzydzieści lat temu. Jest to przewodnik dla starszaków – potraktują go zapewne z sympatią i przestrogą. Dla młodszych od nich »Polska Kronika Filmowa« jest tym źródłem wiedzy, jakie zwykle daje wizyta w gabinecie luster. Wprawdzie »Prawdy tutaj nie ma«, ale zawsze znaleźć możemy coś, co nas do niej przybliża, nawet jeśli wydaje się, że z dzisiejszego punktu widzenia wyłącznie wykoślawia”.

Prof. zw. dr hab. Wiesław Godzic

 

„Polska Kronika Filmowa. Podglądanie PRL-u”

Wydawcy: Wydawnictwo BOSZ, Filmoteka Narodowa

Współpraca: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych

Format: 190 × 245 mm

Oprawa: twarda

ISBN: 978-83-7576-295-2

 

Tekst i wybór fotografii: Marek Kosma Cieśliński

Projekt graficzny: Andrzej Barecki

Redakcja językowa: Maria Płażewska

Współpraca redakcyjna: Sabina Florczak / BOSZ, Katarzyna Koła-Bielawska / Filmoteka Narodowa

Korekta: Jolanta Spodar

Przygotowanie materiałów ilustracyjnych: Joanna Kaliszewska / Filmoteka Narodowa, Łukasz Lang / Filmoteka Narodowa

 

Artykuły Marka Kosmy Cieślińskiego na stronie Repozytorium: bit.ly/2cOyORB

Polska Kronika Filmowa na stronie Repozytorium: bit.ly/2cBOB5R

Strona internetowa Wydawnictwa BOSZ: www.bosz.com.pl