Przejdź do treści
Strona główna Filmoteki Narodowej
LATEST NEWS

LATEST NEWS

2016-09-14

Filmoteka Narodowa na Festiwalu w Gdyni: cykl filmowy i panel o rekonstrukcji cyfrowej

W tym roku w sekcji „Skarby kina przedwojennego” Filmoteka Narodowa zaprezentuje publiczności gdyńskiego festiwalu kolejne filmy przedwojennej ery polskiego kina. Zobaczymy dwie komedie: „Fredek uszczęśliwia świat” i „Dwie Joasie” oraz dramat historyczny „Księżna Łowicka”. W ciągu ostatnich lat każdy z tych filmów został poddany przez Filmotekę Narodową digitalizacji. Dzięki temu można je dziś oglądać nie tylko w dużo lepszej niż dotychczas jakości obrazu i dźwięku, lecz także uzupełnione o zaginione lub zniszczone fragmenty, nieznane powojennej publiczności.

Projekt rekonstrukcji filmu Konstantego Meglickiego „Halka”

Na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni Filmoteka zaprezentuje również swój najnowszy, finalizowany właśnie  projekt, związany z cyfrową restauracją i rekonstrukcją filmu Konstantego Meglickiego z 1929 roku „Halka”. Dotychczas film znany był jedynie bardzo wąskiemu gronu filmoznawców. Stan materiałów roboczych uniemożliwiał szerszą eksploatację zachowanych, na szczęście obszernych fragmentów filmu. Dzięki współczesnej technologii cyfrowej zrekonstruowana i opatrzona współczesną muzyką kopia, zmontowana z materiałów zarówno pierwotnej - niemej,  jak i późniejszej udźwiękowionej wersji będzie miała wkrótce swą uroczystą re-premierę w warszawskim kinie Iluzjon.

Spotkanie z profesorem Edwardem Zajickiem

Zanim to jednak nastąpi zapraszamy na spotkanie z profesorem Edwardem Zajickiem, który zaprezentuje nowe, zaktualizowane wydanie swej znakomitej książki „Poza ekranem. Polska kinematografia w latach 1896-2005”. Uznaliśmy, że dobrym dopełnieniem wystąpienia Profesora będzie prezentacja festiwalowej publiczności zcyfryzowanych fragmentów filmu „Halka” i przedstawienia przez naszych specjalistów skali wyzwania, zarówno technologicznego jak i merytorycznego, z jakim musiała się zmierzyć Filmoteka Narodowa w trakcie prac nad tym projektem.

23 września | 11:00 - 12:30 | Gdyńskie Centrum Filmowe - Sala Morskie Oko

Haromogram cyklu Skarby kina przedwojennego

„Fredek uszczęśliwia świat” 20 września I 10:00 I Gdyńskie Centrum Filmowe - Sala Morskie Oko
„Dwie Joasie” 21 września I 10:00 I Gdyńskie Centrum Filmowe - Sala Morskie Oko
„Księżna Łowicka” 22 września I 10:00 I Gdyńskie Centrum Filmowe - Sala Morskie Oko

Więcej informacji: www.festiwalgdynia.pl/program/filmy/-77-_skarby-kina-przedwojennego.html