Przejdź do treści
Strona główna Filmoteki Narodowej
LATEST NEWS

LATEST NEWS

2016-07-29

„Ludzie bez jutra” z muzyką na żywo na wrocławskim Rynku

Jeden z najwcześniejszych polskich filmów niemych, „Ludzie bez jutra” (1919) Aleksandra Hertza, zdigitalizowany w ramach projektu "Nitrofilm", został pokazany na Festiwalu Nowe Horyzonty. Do filmu zagrali na żywo Paweł Szamburski, Sebastian Wypych i Patryk Zakrocki. Jak co roku pokaz specjalny Filmoteki Narodowej zgromadził na wrocławskim Rynku liczną widownię. 

Rekonstrukcja cyfrowa „Ludzi bez jutra”

Film z 1919 roku do niedawna uznany był za zaginiony. Dzięki sensacyjnemu odkryciu kilka lat temu w Bundesarchiv w Niemczech, Filmotece Narodowej udało się rozpocząć prace nad jego cyfrową rekonstrukcją. Jest to prawdopodobnie jedyna kopia na świecie. Prace nad jej konserwacją i cyfryzacją były wieloetapowe i trwały blisko rok. Zostało zachowane oryginalne przedwojenne barwienie filmu, który jest niemal całkowicie kompletny.

Sensacyjna fabuła filmu jest inspirowana autentyczną historią nieszczęśliwego romansu warszawskiej aktorki Marii Wisnowskiej z rosyjskim oficerem Barteniewem, który z zazdrości zastrzelił artystkę w swoim mieszkaniu. W tym roku mija 126 lat od tej jednej z najsłynniejszych zbrodni miłosnych w historii stolicy.

Premiera w atmosferze skandalu

Premiera odbyła się dopiero w 1921 roku w atmosferze skandalu. Film „Ludzie bez jutra” wszedł na ekrany po wielu poprawkach cenzorskich (usunięto m.in. wszystkie rosyjskie imiona i nazwiska). Rosyjskiego oficera zagrał Józef Węgrzyn, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów pierwszej połowy XX wieku. W rolę jego kochanki wcieliła się Halina Bruczówna, gwiazda teatru i filmu, dla której była to ostatnia rola w rodzimej kinematografii przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych. Ciekawostką jest fakt, że „Ludzie bez jutra” to jedyny film z udziałem Bruczówny, który zachował się do naszych czasów.

To kolejny już pokaz polskiego przedwojennego obrazu na Festiwalu Nowe Horyzonty. Film „Ludzie bez jutra” został odrestaurowany w ramach realizowanego przez Filmotekę Narodową projektu NITROFILM.