Przejdź do treści
Strona główna Filmoteki Narodowej
LATEST NEWS

LATEST NEWS

2016-07-06

Filmweb szuka młodych talentów. 6. edycja konkursu „Powiększenie”

Filmweb, największy polski portal filmowy i patron medialny Filmoteki Narodowej, zaprasza do wzięcia udziału w szóstej edycji konkursu krytycznofilmowego „Powiększenie”. To najpopularniejsza tego typu impreza w Polsce.

Konkurs dla młodych recenzentów

Konkurs ma na celu wyłonić i wypromować zdolnych młodych ludzi, którzy w przyszłości będą profesjonalnie pisać o kinie. Wygrana będzie dla laureatów pierwszym krokiem w zawodowej karierze. Szukamy autorów, którzy zwrócą uwagę na to, co było do tej pory pomijane, dostrzegą to, co pozostawało niedostrzeżone, i opiszą w swoich tekstach najciekawsze aspekty współczesnego kina.

Na pięć dotychczasowych edycji „Powiększenia” przysłano łącznie 1309 prac. Laureaci konkursu stali się filarami publicystyki Filmwebu, a także innych mediów. Zwycięzca pierwszej edycji, Radosław Osiński, w 2013 roku zdobył Grand Prix w Konkursie im. Krzysztofa Mętraka. Dwa lata wcześniej na podium w tymże konkursie uplasował się wyróżniony w I edycji „Powiększenia” Piotr Szcześniak. Zwycięzca III edycji, Marcin Stachowicz, został wyróżniony w 2014 roku, z kolei zwyciężczyni IV edycji, Klara Cykorz, otrzymała II nagrodę w roku bieżącym. Wszyscy współpracują z Filmwebem, tworząc dział publicystyczny drugiego co do wielkości portalu o tematyce filmowej w Europie. 

Jury i nagrody

W jury tegorocznego Konkursu zasiądą: dr Paulina Kwiatkowska (Instytut Kultury Polskiej UW, autorka książki „Somatografia. Ciało w obrazie filmowym”), Marta Nieradkiewicz (aktorka, „Zjednoczone stany miłości”, „Płynące wieżowce”, „Pakt”), Marta Sikorska (Polski Instytut Sztuki Filmowej), Rafał Glapiak (wyróżniony w V edycji „Powiększenia”) oraz przewodniczący jury Michał Walkiewicz (redaktor naczelny Filmwebu). Nagrodą w konkursie jest stała współpraca z Filmwebem oraz 3000 złotych. Jury przyznaje także wyróżnienia o wartości 1000 złotych. Dodatkową nagrodę w wysokości 1000 zł za najlepszą recenzję polskiego filmu ufundował Polski Instytut Sztuki Filmowej. 

Nabór do 15 sierpnia 2016 roku

Na prace konkursowe redakcja Filmwebu czeka do 15 sierpnia 2016 roku. Szczegółowe informacje o konkursie znajdują się na stronie: www.filmweb.pl/powiekszenie.