Przejdź do treści
Strona główna Filmoteki Narodowej
LATEST NEWS

LATEST NEWS

2020-02-11

FINA lab – Program edukacji medialnej

Laboratoria medialne FINA realizowane są w formie bezpłatnych warsztatów, adresowanych do uczniów starszych klas szkół podstawowych oraz ze szkół średnich. Uczniowie w trakcie laboratoriów, będą mieli okazję pracować na unikalnych archiwach cyfrowych, związanych z wybitnymi twórcami z okresu dwudziestolecia międzywojennego oraz przetwarzać zdigitalizowane fragmenty filmowe i materiały okołofilmowe.

W laboratoriach mogą wziąć udział zorganizowane grupy uczniów, zajęcia dostosowane są każdorazowo do wieku i zainteresowań młodzieży. Spotkania prowadzone są przez doświadczonych edukatorki i odbywają się w środy w godz. 10:30 do 12:30 w siedzibie FINA, przy ul Wałbrzyskiej 3/5 w sali Wielka Gra.

Aby wziąć udział w programie FINA lab, nauczyciel lub reprezentant instytucji powinien zgłosić swoich podopiecznych poprzez formularz dostępny pod adresem: https://forms.nina.gov.pl/finalab, akceptując regulamin i wybierając termin.

 

Program FINA lab na marzec i kwiecień 2020 r.


04.03.2020, środa, godz. 10:30-12:30, Kult ciała – festiwal piękna. Jak wykorzystując narzędzia cyfrowe można manipulować obrazem.

Podczas zajęć uczestnicy, dowiedzą się jak prężnie rozwijało się kino w XX-leciu międzywojennym. Zobaczymy fragmenty filmu Olimpiada z 1936 r. w reż. Leni Riefenstahl. Porozmawiamy o dynamicznych ujęciach, ale również o sposobach pokazywania sportowców w sposób celowy, podkreślający piękno ich ciał. Następnie uczestnicy stworzą prace plastyczne lub cyfrowe na bazie zdjęć sportowców ze zbiorów Fototeki.


11.03.2020, środa, godz. 10:30-12:30, Kocham kino – warsztat projektowania plakatów filmowych.

Zajęcia rozpoczną się przybliżeniem historii kina XX-lecia międzywojennego oraz wspólnym oglądaniem fragmentów filmów. Następnie uczestnicy poznają podstawowe zasady projektowania i na podstawie materiałów archiwalnych stworzą plakat do wybranego filmu.


18.03.2020, środa, godz. 10:30-12:30, Nie tylko Art Deco: prezentacja, która wciąga.

Podczas zajęć uczestnicy poznają  historie i  dzieła  artystek i  artystów związanych  ze sztukami wizualnymi polskiego międzywojnia. Zadaniem będzie stworzenie w aplikacji webowej, multimedialnej, angażującej prezentacji o dorobku lub losach wybranej postaci. Spotkanie zakończy wspólny pokaz powstałych prac i dyskusja o ich mocnych stronach.


25.03.2020, środa, godz. 10:30-12:30, Akcja film! Tworzenie zwiastunów filmowych

Podczas zajęć uczestnicy poznają sylwetki globtroterów dwudziestolecia międzywojennego oraz trasy ich podróży. Wykorzystując fotografie archiwalne uczestnicy i narzędzie Knight Lab uczestnicy stworzą cyfrowe mapy ich podróży.


01.04.2020, środa, godz. 10:30-12:30, Celebryci i celebrytki dwudziestolecia – memy, gify i animacja poklatkowa

Co Jan Kiepura, Halina Konopacka, Pola Negri i Józef Piłsudski mają wspólnego? Między innymi na ich punkcie szaleli ludzie w dwudziestoleciu międzywojennym. Podczas zajęć uczestnicy przyjrzą się biografiom kilku słynnych osób w ujęciu popkulturowym. Następnie, na podstawie materiałów archiwalnych stworzą memy i gify inspirowane wizerunkiem lub historiami z życia poznanych osób.

 

08.04.2020, środa, godz. 10:30-12:30, Jak i po co utrwalamy rzeczywistość? Jak budujemy swój wizerunek w mediach społecznościowych.

Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się z historią fotografii i filmu, oraz dowiedzą się, do czego dziś wykorzystywane są te media. Porozmawiają o kreowaniu wizerunku i budowaniu  informacji  w  mediach  społecznościowych  oraz  zastanowią  się,  czy  obraz zastąpił słowo. Dodatkowo poznają przepisy regulujące prawo do ochrony wizerunku. Wykorzystując przykładowe fotografie archiwalne z XX-lecia międzywojennego zbudują przykładowe instastories opowiadające o „pięknym życiu” w XX-leciu międzywojennym wybranego bohatera.

 

15.04.2020, środa, godz. 10:30-12:30, Kult ciała – festiwal piękna. Jak wykorzystując narzędzia cyfrowe można manipulować obrazem.

Podczas zajęć uczestnicy, dowiedzą się jak prężnie rozwijało się kino w XX-leciu międzywojennym. Zobaczymy fragmenty filmu „Olimpiada” z 1936 r. w reż. Leni Riefenstahl. Porozmawiamy o dynamicznych ujęciach, ale również o sposobach pokazywania sportowców w sposób celowy, podkreślający piękno ich ciał. Następnie uczestnicy stworzą prace plastyczne lub cyfrowe na bazie zdjęć sportowców ze zbiorów Fototeki.

22.04.2020, środa, godz. 10:30-12:30, Kocham kino – warsztat projektowania plakatów filmowych

Zajęcia rozpoczną się przybliżeniem historii kina XX-lecia międzywojennego oraz wspólnym oglądaniem fragmentów filmów. Następnie uczestnicy poznają podstawowe zasady projektowania i na podstawie materiałów archiwalnych stworzą plakat do wybranego filmu.


29.04.2020, środa, godz. 10:30-12:30, Tworzenie interaktywnych map: podróżnicy i globtroterzy dwudziestolecia.

Podczas  zajęć  uczestnicy  poznają  sylwetki  globtroterów  dwudziestolecia międzywojennego oraz trasy ich podróży. Wykorzystując fotografie archiwalne uczestnicy i narzędzie Knight Lab uczestnicy stworzą cyfrowe mapy ich podróży.


W razie pytań prosimy o kontakt z Grzegorzem Krause z Działu Badań i Rozwoju FINA: grzegorz.krause@fina.gov.pl, +48 22 380 49 87.


Sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Niepodległa na lata 2017-2022