Przejdź do treści
Strona główna Filmoteki Narodowej
LATEST NEWS

LATEST NEWS

2019-10-17

O smaku kawy w przedwojennej Warszawie - prelekcja i seans już w sobotę w kinie Iluzjon

Już w najbliższą sobotę w kinie Iluzjon pokaz „Doktóra Murka” w reż. Juliusza Gardana z 1939 roku z muzyką Władysława Szpilmana i opowieść o tym, jak smakowała przedwojenna kawa i jak w kawiarniach toczyło się życie ówczesnej Warszawy.  Start o godzinie 16.00.

 

 „Doktór Murek”, reż. Juliusz Gardan, FOTOTEKA FINA

 

K jak KAWA

 

Jak przygotowywano kawę w domach zanim pojawiły się palarnie kawy i gdzie w Warszawie przed wojną podawano najlepszy napój? Jak wyglądała historia kawy w Polsce na tle rozbiorów, w czasie I i II wojny światowej? Kawową opowieść, przy okazji ostatniego w tym miesiącu spotkania z literką K jak kawa w jesiennym Alfabecie Retrokina, wygłosi Michał Kmiecik z przedwojennej polskiej marki kawy, która niedawno wróciła na rynek.

                                                                                   

Tuż po niej pokaz filmu Juliusza Gardana z 1939 roku pt. „Doktór Murek”. Scenariusz filmu powstał na kanwie powieści Tadeusza Dołęgi – Mostowicza, jednego z najpoczytniejszych pisarzy dwudziestolecia międzywojennego. Książka w zjadliwy i ironiczny sposób ukazuje upadek młodego, uczciwego urzędnika, który w wyniku intryg traci pracę i zostaje kryminalistą. Reżyser skupił się na wątkach sensacyjnych, a w roli nietuzinkowego przestępcy obsadził największego amanta przedwojennych ekranów, Franciszka Brodniewicza. W filmie występuje ponadto Ina Benita, Janina Wilczówna, Lidia Wysocka, a także Nora Ney, która w plebiscycie w 1933 roku została wybrana „królową polskiego ekranu” odbierając ten tytuł Jadwidze Smosarskiej. Ten klasyczny dramat sensacyjny z doskonałym i wciągającym scenariuszem to także okazja by dowiedzieć się, czy wizyta w kawiarni może odmienić całe życie?

Więcej: http://www.iluzjon.fn.org.pl/filmy/info/6/doktor-murek.html?rep=11515

 

Bilety w cenie 12-14 złotych do nabycia online na stronie kina lub w kasie przed seansem.

 

 

L jak LISTOPAD , L jak LODA NIEMIRZANKA

 

„Moi rodzice rozwodzą się”, reż. Mieczysław Krawicz, FOTOTEKA FINA

 

W listopadzie Alfabet Retrokina w Iluzjonie upłynie pod znakiem litery L. Jego bohaterką będzie Loda Niemirzanka, nietuzinkowa, przedwojenna aktorka i tancerka, która wedle oficjalnych informacji w listopadzie tego roku obchodziłaby 110. rocznicę urodzin. Leokadia Niemira, przedstawiająca się później jako Loda Niemirzanka wykreowała swoje sceniczne alter ego, ale także zataiła prawdziwą datę urodzin, jak wiele artystek tamtego okresu, bo tak naprawdę urodziła się 25 grudnia 1906 roku.

 

Postać Panny Niemiry i jej kreacje aktorskie przybliżą jedne z jej ostatnich  filmów. Kino Iluzjon przypomni: „Moi rodzice rozwodzą się” (1938) oraz „Ja tu rządzę” (1939).

 

Pokazom filmów będzie towarzyszyć wystawa fotosów i pamiątek związanych z Lodą Niemirzanką.

 

Szczegółowe informacje już wkrótce na stronie kina Iluzjon: www.iluzjon.fn.org.pl

 

Kontakt dla mediów:

e-mail: dorota.zajdel@fina.gov.pl   

         +48 723 510 077

           22 380 49 75

 


 

KINO ILUZJON – znajdujące się pod opieką Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego (FINA) kino, którego znakiem charakterystycznym jest fioletowy neon. Położone przy ul. Narbutta 50a w Warszawie, w przepięknej części Starego Mokotowa w zabytkowym budynku dawnego kina Stolica. Iluzjon proponuje ambitny repertuar – połączenie klasyki, m.in. z archiwalnych zasobów FINA, i nowości oraz wybór nietuzinkowych wydarzeń filmowych: pokazów specjalnych, spotkań z twórcami, wystaw multimedialnych, seansów z muzyką na żywo, festiwali i przeglądów. ILUZJON należy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. Wytrawnych widzów nie odstraszy brakiem popcornu, zachęci zaś bezkonkurencyjnym programem, atrakcyjnymi cenami biletów, przyjaznym otoczeniem, bliskością stacji metra oraz pyszną kawą serwowaną przez Iluzjon Café Bar. ILUZJON cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem publiczności i mediów, m.in. okrzyknięty został przez „Gazetę Wyborczą” miejscem magicznym, wyróżniony przez Radę Miasta Stołecznego Warszawy odznaką „Zasłużony dla Warszawy”, nagrodzony Wdechą (kulturalną nagrodą „Gazety Co Jest Grane 24”) w kategorii Miejsce Roku 2008 oraz polecany jest w alternatywnym przewodniku „Zrób to w Warszawie”. 

 

Więcej na: www.iluzjon.fn.org.pl