Przejdź do treści
Strona główna Filmoteki Narodowej
LATEST NEWS

LATEST NEWS

2019-07-30

Sierpień w Iluzjonie

Wakacje w pełni, ale Wy drodzy widzowie, odwiedzacie nas niezmiennie i licznie. Także w sierpniu repertuar kina Iluzjon Was nie zawiedzie. Na początek Kosmos zza żelaznej kurtyny  - nasz unikalny przegląd kina sci-fi z Bloku Wschodniego, mix znanych klasyków i campowych produkcji z byłej Czechosłowacji, Polski i Rosji.

Nie każdy o tym wie, ale tradycja gatunku science fiction w Bloku Wschodnim była niezwykle bogata i różnorodna. Z perspektywy czasu, wydaje się oferować znacznie ciekawsze filmowe doznania w porównaniu z kinematografią zachodnią. Fantastyka zza żelaznej kurtyny to zarówno znane na całym świecie arcydzieła Tarkowskiego, jak i kiczowate komedie sci-fi, surrealistyczne filmy przygodowe czy propagandowe historie na wzór Star Treka.

Kontynuujemy w tym miesiącu tak doceniony przez Państwa cykl 50 ulubionych filmów Susan Sontag. Susan Sontag od czasów nastoletnich prowadziła dzienniki. Wspomniana lista filmów, które uważała za najwybitniejsze, została opublikowana w  As Conciusness is Harness to Flesh w roku 1977. 20 lat później, w 100 letnią rocznicę powstania kina, opublikowała esej The Decay of cinema/Upadek kina uzasadniający czemu mamy traktować ten filmowy przegląd jako skończony i zamknięty.  Sontag porównuje historię tego medium do kręgu życia. Początkiem są nieuniknione narodziny, potem rozkwit i oczywiście – upadek. Sontag dokumentuje ten ostatni etap znakomitymi działami kina światowego, z których kilka pokażemy w sierpniu.

Poza tym nieodzowna Wakacyjna nostalgia i piękne, mądre filmy przepełnione zapachem lata i wspomnieniem mijającego czasu. Kalejdoskop filmowy - czyli fascynujące historie, perfekcyjny warsztat filmowy, a przede wszystkim rewelacyjne kreacje aktorskie.
Muzyczne biografie w sierpniu to, między innymi, fabularyzowana historia jednego z najlepszych zespołów w historii muzyki XX wieku. Bohemian Rhapsody, bardzo wyczekiwany, premierowy dokument Pavarotti w reżyserii Rona Howarda,  a przypomnimy również zeszłoroczny dokument Whitney, i ciekawy, niezwykły formalnie  Vox Lux z Natalie Portman.

Koniec wakacji to jak co roku w Warszawie, to jak co roku  Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, w którym od lat uczestniczymy. W tym roku bohaterem programu filmowego FINA będzie Józef Hen – pisarz, reportażysta, scenarzysta, reżyser, dramaturg i publicysta. Autor adaptacji i ekranizacji polskiej prozy obyczajowej oraz seriali telewizyjnych i spektakli teatralnych. Przegląd obejmie sześć projekcji, a pokazom towarzyszyć będą prelekcje i spotkania z tym znakomitym twórcą. Ostatni z filmów Don Gabriel, pokażemy 1 września, w 80. Rocznicę wybuchu II Wojny Światowej.

W przeddzień rocznicy,  31 sierpnia – wydarzenie niezwykłe, dzień współorganizowany przez FINA i Instytut Pileckiego - A więc wojna! Pokaz dokumentalnych zapisów tego czasu, nieznanych zdjęć i kronik, zaginionych filmów z II RP zaprezentujemy w dwóch odsłonach. Polski wrzesień w oczach świata – przegląd kronik filmowych to zestawienie trzech perspektyw początku wojny, które konfrontują ze sobą optykę agresorów, obserwatorów świata Zachodu oraz broniącej się Warszawy. Niezapomniane kadry – opowieść o czasie pokoju i wojny to przejmująca opowieść o ostatnich latach II RP zestawiona z brutalną rzeczywistością niemieckiej napaści we wrześniu ’39. Na film składają fragmenty niepublikowanych dotąd przedwojennych materiałów filmowych Polskiej Agencji Telegraficznej oraz nieznane sceny z ataku na Polskę, które zostały zarejestrowane przez niemieckie ekipy filmowe. Historię czasu przełomu opowiadają naoczni uczestnicy tamtych wydarzeń. To oni – Świadkowie Epoki – po osiemdziesięciu latach dzielą się obrazami, które zapadły im w pamięć na całe życie. Wprowadzenie przed pokazem poprowadzi Wojciech Saramonowicz – kierownik projektu „Świadkowie Epoki”.


Bilety i rezerwacje

Filmy z archiwum Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego: 12 zł (ulgowe) i 14 zł (normalne)

Nowości: 15 zł (ulgowe) i 17 zł (normalne)