Przejdź do treści
Strona główna Filmoteki Narodowej
LATEST NEWS

LATEST NEWS

2019-07-19

FINA na Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi

FINA Partnerem Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi i współorganizatorem cyklu spotkań Bohaterki kina lat 30-tych


Jesteśmy świadkami nowej fali wyrównywania się statusów kobiet i mężczyzn, procesu redefiniowania ról społecznych, kolejnych aspektów dążenia do równouprawnienia kobiet. Fali nowej, ale przecież nie pierwszej i zapewne nie ostatniej. Zapraszamy do spojrzenia na dzisiejsze czasy z perspektywy historycznej.

Publiczności Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi zaprezentujemy cztery filmy z lat 30. ubiegłego wieku. W każdym z nich, tworzonym przecież przez mężczyzn, kobiece postacie są wyraziste, silne, aktywne, wyemancypowane i wykształcone, jak inżynierka – tytułowa Lucyna w „Czy Lucyna to dziewczyna?”.

Lata międzywojenne, czasy szybkiego rozwoju i gwałtownych przemian znalazły swoje odbicie w postaciach filmowych przełamujących te stereotypy, związane z rolami społecznymi i życiem zawodowym, które świetnie trzymają się także dziś, po wielu latach. Nasze bohaterki szukają swojego miejsca w strefach, zwyczajowo zarezerwowanych dla mężczyzn, jak Joasia z „Ja tu rządzę”, przedsiębiorcza i zdecydowana córka szewca, prowadząca warsztat silną ręką – to na nią musiał „zasłużyć” młody hrabia, hulaka i utracjusz czy Lucyna, wykształcona za granicą, ale nie mogąca realizować się w zawodzie inżynierki. 

Oczywiście filmy nie mogą się obyć bez wątków obyczajowych, relacje męsko-damskie silnie przykuwały uwagę widzów kina międzywojennego, ale warto zwrócić uwagę na poziom niezależności kobiet w tym momencie historycznym. Związek małżeński nie jest już nierozerwalny, konserwatyzm społeczeństwa poluzowany, a pozostanie w małżeństwie lub odejście traktowane w kategoriach dylematów raczej życiowych niż moralnych. Te motywy szczególnie uwypuklone są w „Drugiej młodości” i „Moi rodzice rozwodzą się”.

Zapraszamy na cudowną, filmową podróż w czasie przez cztery kolejne dni w Małym Kinie (ul. Nadwiślańska 9, Kazimierz Dolny).

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.dwabrzegi.pl