Przejdź do treści
Strona główna Filmoteki Narodowej
LATEST NEWS

LATEST NEWS

2018-11-05

„Do zobaczenia. Odkrywamy archiwa!” – warsztaty

FINA i WCIES zapraszają do udziału w cyklu warsztatów Filmoteki Szkolnej „Do zobaczenia. Odkrywamy archiwa!”. Spotkania przeznaczone dla nauczycieli etapu wczesnoszkolnego, wychowawców świetlic i nauczycieli bibliotekarzy odbędą się 17 listopada, 15 grudnia 2018 r. oraz 12 stycznia
2019 r. w siedzibie Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego.

Program warsztatów

17.11.2018 | „Między słowem a obrazem” – warsztat scenariuszowy

Czy Jan Brzechwa byłby dobrym scenarzystą filmowym? Jak opowiadać, aby nas słuchano? Czym scenariusze filmowe różnią się od książek? Dlaczego uczniowie wolą oglądać zamiast czytać? Na te, i inne pytania poszukamy odpowiedzi wspólnie z Agnieszką Kruk, scenarzystką, script coachem i założycielką StoryLab.pro oraz z Arkadiuszem Walczakiem, dyrektorem Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

Spotkanie otworzy pokaz dwóch filmów z Filmoteki Szkolnej dla szkół podstawowych z bloku poświęconego relacji między słowem a obrazem – „Baśń o Korsarzu Palemonie” (reż. Jerzy Kotowski, rok prod. 1959) oraz „Przygody rycerza Szaławiły” (reż. Edward Sturlis, rok prod. 1956). Następnie uczestnicy wezmą udział w dwóch warsztatach – metodycznym i kreatywnym, podczas których poznają nie tylko techniki pracy z filmem na lekcjach oraz podczas zajęć pozalekcyjnych, ale również odkryją całą bibliotekę pomysłów na inspirujące zabawy i ćwiczenia zgłębiające tajemnice filmowego języka.

15.12.2018 | „Przewodnicy naszego dzieciństwa” – warsztat z Teatroteką Szkolną

Tym razem Filmoteka Szkolna i WCIES łączą siły z Teatroteką Szkolną, aby odpowiedzieć na pytanie czy język filmu i język teatru mogą ze sobą korespondować, a jeśli tak – to jak wykorzystać ich relację w pracy szkolnej.

Grudniowe „Odkrywanie archiwów” rozpoczniemy od wspólnego seansu filmów „Miś Uszatek” (reż. Lucjan Dembiński, rok prod. 1962) oraz „Miś Uszatek. Byłem tu pierwszy” (reż. Eugeniusz Ignaciuk, rok prod. 1980), aby następnie podczas warsztatów metodycznych, prowadzonych przez Arkadiusza Walczaka, dyrektora Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń i zajęć kreatywnych z Marią Babicką i Agnieszką Szymańską z Teatroteki Szkolnej zgłębić gramatykę języka filmowego i teatralnego oraz samemu stworzyć scenariusz zajęć pełny twórczych ćwiczeń.

Warsztaty Filmoteki Szkolnej będą wspaniałą podróżą sentymentalną z ulubionym przewodnikiem naszego dzieciństwa. Zastanowimy się jakie skojarzenia i wspomnienia wywołuje dziś postać Misia Uszatka? Co może powiedzieć dorosłym i dzieciom o przyjaźni i przygodzie? Jakie wartości i wspomnienia przywołuje? Przyjrzymy się jak można korzystać z narzędzi teatralnych, inspirując się filmem – jego treścią i formą. Uczestnicy będą mieli okazję doświadczyć warsztatu pedagogiczno-teatralnego i podjąć refleksję na jego temat w grupie, przygotowując się do korzystania z teatru i filmu w szkole i podczas zajęć pozaszkolnych.

12.01.2019 | „Człowiek i świat” – warsztat z Muzykoteką Szkolną

Nowy Rok w ramach cyklu Filmoteki Szkolnej „Do zobaczenia. Odkrywamy archiwa!” witamy warsztatami dotyczącymi muzyki i dźwięku w filmie.

Pokazem animacji z bloku „Człowiek i świat” rozpoczniemy kolejne spotkanie odkrywające archiwalne skarby z zasobów FINA. Tym razem poznamy pierwszy film Daniela Szczechury pt. „Maszyna” z 1961 roku i zachwycającą lalkową animację Włodzimierza Haupego pt. „Cyrk” z 1956 roku. Postaramy się nie tylko powiązać te dwa, na pozór zupełnie różne, filmy ze sobą, ale także udowodnimy, że są dobrym materiałem, aby dowiedzieć się co właściwie słychać w kinie?

Podczas warsztatów dowiemy się czy oglądając film słyszymy to, co bohaterowie na ekranie? Jak silnie działa na nas muzyka w kinie? Czy wraz z wyłączonym dźwiękiem możemy wyłączyć nasze emocje? O tym, jak zainteresować młodego widza muzyką i dźwiękiem w filmie, opowie podczas warsztatów metodycznych Arkadiusz Walczak, dyrektor WCIES, a w trakcie spotkania kreatywnego, którym pokieruje Jan Topolski z Muzykoteki Szkolnej, dowiemy się między innymi czym jest dźwięk diegetyczny i jak działa na nas, a jak na filmowych bohaterów.

Jak się zapisać?

Warsztaty Filmoteki Szkolnej „Do zobaczenia. Odkrywamy archiwa!” będą odbywały się w Filmotece Narodowej – Instytucie Audiowizualnym (ul. Wałbrzyska 3/5 w Warszawie).

Udział wymaga rejestracji poprzez formularz: https://forms.nina.gov.pl/odkrywamy-archiwa/. Można zapisac się na jeden lub kilka warsztatów.

Szkolenie upoważnia do odbioru zaświadczenia.

Osobom spoza Warszawy organizator zapewnia nocleg (liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń).

W przypadku pytań prosimy o kontakt z Działem Edukacji FINA:

Katarzyna Sosnowska | ksosnowska@fn.org.pl | tel: 22 182 47 62


Partnerem cyklu Filmoteki Szkolnej „Do zobaczenia. Odkrywamy archiwa!” jest Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, Teatroteka Szkolna i Muzykoteka Szkolna. Wydarzenie współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Wszystkie filmy prezentowane podczas cyklu warsztatów Filmoteki Szkolnej „Do zobaczenia. Odkrywamy archiwa!” będą dostępne bezpłatnie, po zalogowaniu się, na stronie www.FilmotekaSzkolna.pl