Przejdź do treści
Strona główna Filmoteki Narodowej
LATEST NEWS

LATEST NEWS

2018-09-06

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny na 43. FPFF w Gdyni

Koprodukcje FINA w Konkursie Głównym, zrekonstruowane cyfrowo filmy oraz szereg atrakcji edukacyjnych przygotowanych przez Filmotekę Szkolną znalazły się w programie 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Konkurs Główny

Filmem otwarcia Festiwalu będzie koprodukowany przez FINA „Kamerdyner”. Najnowsze dzieło Filipa Bajona to opowiedziana z rozmachem, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia splątanych losów Polaków, Kaszubów i Niemców na tle burzliwych wydarzeń pierwszej połowy XX stulecia.

Kamerdyner” jest jednym z 4 tytułów, koprodukowanych przez FINA, które znalazły się w Konkursie Głównym. O Złote Lwy powalczą również: „Jak pies z kotem” Janusza Kondratiuka, „Kler” Wojciecha Smarzowskiego oraz „Twarz” Małgorzaty Szumowskiej.

„100 lat Niepodległości”

W ramach sekcji „100 lat Niepodległości” odbędzie się repremiera zrekonstruowanego cyfrowo przez FINA filmu: „Szaleńcy” (1928) w reżyserii Leonarda Buczkowskiego. Seansowi będzie towarzyszyć muzyka na żywo napisana przez Stephena Horne’a, jednego z najsłynniejszych twórców muzyki do filmów niemych. Kompozytor zasiądzie przy pianinie, a na perkusji towarzyszyć będzie mu Martin Pyne.

„Skarby Kina Przedwojennego” 

Bohaterką tegorocznego cyklu „Skarby Kina Przedwojennego” jest gwiazda kina niemego, Pola Negri. W Gdyni będzie można zobaczyć dwa zrekonstruowane cyfrowo w rozdzielczości 4K filmy z jej udziałem, pochodzące ze zbiorów FINA: „Bestię” (1917) oraz „Manię. Historię pracownicy fabryki papierosów” (1918). „Bestia” Aleksandra Hertza jest zarazem najstarszym i jedynym zachowanym filmem z polskiego okresu kariery aktorki. „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów” w reżyserii Eugena (Jenö) Illésa to, z kolei jeden z filmów otwierających niemiecki rozdział kariery Poli Negri. Aż do roku 2006 uchodził za utracony – wtedy Filmoteka Narodowa kupiła kopię nitro od czeskiego kolekcjonera.

Filmoteka Szkolna

Ponadto Filmoteka Szkolna przygotowała działania edukacyjne towarzyszące Festiwalowi. W programie opracowanym z myślą o nastoletnich uczestnikach, znalazły się debaty wokół filmów, wykłady prowadzone przez cenionych filmoznawców, a także warsztaty przygotowujące do Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej. Ubiegłoroczna edycja Olimpiady została nominowana do Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii Edukacja filmowa! Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się podczas Festiwalu.

 

43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w dniach 17-22 września 2018 roku.