Przejdź do treści
Strona główna Filmoteki Narodowej
LATEST NEWS

LATEST NEWS

2016-05-24

„Mali detektywi na tropie” – Dzień Dziecka w kinie Iluzjon

Tajemnicze zniknięcia, ukryte skarby i szaleńcze pościgi – to motyw przewodni tegorocznego Dnia Dziecka w kinie Iluzjon. Tym razem, dzięki specjalnie przygotowanym na tę okazję warsztatom z animacji poklatkowej, nasi mali widzowie przemienią się w detektywów i wezmą udział w rozwiązaniu kryminalnej zagadki. Uczestnicy wspólnie stworzą krótki film animowany w oparciu o napisany wcześniej przez siebie scenariusz i rozrysowany storyboard. Słowem – kluczem warsztatów będzie „śledztwo”. Na tym nie koniec dziecięcych atrakcji. Część warsztatową uzupełnią bezpłatne seanse filmów „Phantom Boy” oraz „Szatan z siódmej klasy” opowiadające niewiarygodne przygody młodych bohaterów uwikłanych w pełne niebezpieczeństw intrygi kryminalne. Całemu wydarzeniu towarzyszyć będą pokazy w ramach OKA KALEJDOSKOPU – III Ogólnopolskiego Przeglądu Filmów Animowanych Tworzonych przez Dzieci, organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. 

Do zobaczenia!
 

P L A N  W Y D A R Z E Ń:

  • 4 czerwca, godz. 12.30

„Szatan z siódmej klasy” reż. Maria Kaniewska, Polska 1960 109’

W siódmej klasie wszyscy zawsze odpowiadają na piątkę, bo Adaś opracował system odpytywania przez profesora. Adam potrafi rozwikłać każdą zagadkę. Wkrótce profesor zgłasza się do niego z prośbą o pomoc w rozwiązaniu tajemnicy włamania do starego pałacu. „Szatan z siódmej klasy”, z pomocą pięknej Wandy znajduje stare rękopisy i wpada na trop ukrytego skarbu. Rozpoczyna niebezpieczne poszukiwania i wyścig z grupą przestępców. Fantastyczna przygodowo-sensacyjna historia, która dzięki uwspółcześnieniu realiów i znakomitemu poczuciu humoru jest świetną propozycją dla każdego widza.

  • 5 czerwca, godz. 10.00-14.00

Warsztat filmu animowanego metodą animacji poklatkowej (stop-motion), za pomocą technik animacji przestrzennej (lalkowej)

Uczestnicy zajęć będą mogli doświadczyć jak przedmiot z życia codziennego np. nożyczki może stać się bohaterem filmu. Dzięki warsztatom, dzieci będą miały możliwość nie tylko pogłębienia swojej wiedzy o kolejne tajniki animacji w kreowaniu ruchu postaci filmu, ale przede wszystkim zobaczą, że pozornie banalne przedmioty dnia codziennego mogą zamienić się w pełnowartościowych bohaterów. Film zrealizowany zostanie w technice animacji przestrzennej, za pomocą animacji stop-motion, z użyciem lalek oraz innych przedmiotów przystosowanych do animacji.
 

Prowadzenie: Daria Kopiec

Liczba osób: 20 dzieci

Cena biletu: 25 zł

Brak możliwości wcześniejszej rezerwacji miejsc.

Daria Kopiec – reżyserka  filmowa i teatralna, realizatorka teledysków, studentka Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi na Wydziale Operatorskim, specjalizacja: Animacja i Filmowe Efekty Specjalne.

 

  • 5 czerwca, godz. 14.15

„Phantom Boy” (Phantom Boy) reż. Alain Gagnol, Jean-Loup Felicioli, Francja 2015 84’

11-letni Leo ma pewien sekret. Choroba sprawia, że może opuszczać swoje ciało i przemieszczać się po mieście jako zjawa. W szpitalu zaprzyjaźnia się z policjantem Alexem, który trafił tam w wyniku urazu po starciu z gangsterem, który przejął kontrolę nad źródłem zasilania całego miasta. Leo i Alex wykorzystują niezwykłą umiejętność chłopca i doświadczenie śledcze policjanta, aby uchronić Nowy Jork przed katastrofą.


Filmy poprzedzone zostaną pokazem animacji w ramach  OKA KALEJDOSKOPU – III Ogólnopolskiego Przeglądu Filmów Animowanych Tworzonych przez Dzieci. OKO KALEJDOSKOPU to projekt organizowany przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, którego celem jest gromadzenie unikalnej twórczości dzieci, realizujących samodzielnie lub pod opieką profesjonalistów autorskie filmy animowane. Ta twórczość zasługuje na uwagę i szeroką platformę prezentacji, dlatego nadesłane na Przegląd filmy są prezentowane na dużych ekranach nie tylko w miejscu, w którym odbywa się Przegląd, ale również w kilku instytucjach w całym kraju. Widzami są rówieśnicy autorów. Gromadzenie i prezentowanie tych filmów ma również ogromne znaczenie dla rozwoju projektów i działań edukacyjnych związanych z animacją. Jest bowiem kalejdoskopem, w którym mieszają się i mienią różne style, techniki i pomysły – inspirując i pobudzając do twórczego działania zarówno dzieci, jak i dorosłych.

 

Wstęp na seanse jest bezpłatny. Brak możliwości wcześniejszej rezerwacji miejsc.

Wejściówki można odbierać w kasie kina Iluzjon do wyczerpania puli.

Strona kina Iluzjon