Przejdź do treści
Strona główna Filmoteki Narodowej
LATEST NEWS

LATEST NEWS

2018-04-05

Potańcówka w stylu RETRO!

W ramach 15. edycji Święta Niemego Kina zapraszamy na Potańcówkę w stylu retro, która odbędzie się w kinie Iluzjon 20 kwietnia 2018 roku. Wstęp wolny.

Trwa moda na muzykę rodem z przedwojennej Warszawy. Twórczość Henryka Warsa, Jerzego Petersburskiego czy braci Gold rozbrzmiewa w utworach zespołów Bodo czy Jazz Band Młynarski-Masecki. Po teksty z tego okresu sięga punkowa Hańba!, a klimat potańcówek tamtego okresu oddaje ośmioosobowa Warszawska Orkiestra Sentymentalna. 

Warszawska Orkiestra Sentymentalna

Zespół, który przyznaje się do inspiracji ówczesnymi walcami, polkami, foxtrotami, tangami i rumbami. Zasłuchana w piosenkach i pieśniach Wiery Gran, Mieczysława Fogga czy Adama Astona orkiestra wystąpi w kinie Iluzjon zaraz po zakończeniu ostatniego piątkowego pokazu. W ten sposób zostaniemy jeszcze przez dwie godziny w świecie tak bliskim Poli Negri. Potańcówka potrwa do godziny 24:00 i złożą się na nią trzy półgodzinne występy. W krótkich przerwach pomiędzy nimi posłuchamy płyt winylowych ze starego gramofonu z tubą.

Warszawska Orkiestra Sentymentalna ma na koncie trzy albumy. Ich debiut „Umówmy się na dziś” otrzymał trzecią nagrodę w konkursie na Folkowy Fonogram Roku organizowanym przez Program Drugi Polskiego Radia oraz Wirtualne Gęśle – nagrodę przyznawaną przez internautów dla najlepszej płyty z muzyką folkową. Zespół występuje w składzie:

Gabriela Mościcka – śpiew, akordeon;

Lena Nowak – klarnet;

Kazimierz Nitkiewicz – trąbka;

Jakub Fedak – wibrafon;

Krzysztof Baranowski – gitara, mandolina;

Łukasz Owczynnikow – kontrabas;

Mateusz Kowalski – perkusjonalia;

Marcin Axis Żebrowski – mandolina, gitara.

Tropikalium

Na zakończenie piątkowej nocy, gdy tylko zakończy się potańcówka z Warszawską Orkiestrą Sentymentalną, stery przejmie duet Baczyński-Weber, który zaprezentuje muzykę z basenów mórz wszelakich. Tropikalium to prawdziwa podróż dookoła świata, bo, jak zapewniają DJ’e: „zahaczymy o Amerykę Południową, kontynentalną Afrykę i Wyspy Zielonego Przylądka. Nie omijamy pustynnych burz, ani karaibskich szkwałów.” Bartosz Weber i Wojtek Baczyński przedstawiają się jako kolekcjonerzy płyt niezwykłych. Interesuje ich zarówno tzw. world music, jak i różne zakątki muzyki elektronicznej. Związany z warszawską sceną Lado ABC Weber jest członkiem i animatorem wielu głośnych zespołów takich jak: Mitch & Mitch,  Baaba, Slalom i Warszawska Orkiestra Rozrywkowa. Od niedawna występuje również solowo. Baczyński to w kręgu stołecznych melomanów kolekcjoner płyt, głównie z Ameryki Południowej.

Kiedy i gdzie

Piątek | 20.04.2017, godz. 22:00 | kino Iluzjon, ul. Narbutta 50A

Na wydarzenie wstęp jest wolny, jednak liczba miejsc pozostaje ograniczona.

Wewnątrz kina Iluzjon z względów bezpieczeństwa jednocześnie przebywać może maksymalnie 300 osób. 

Decyduje kolejność wejść. Pozostałe osoby będą wpuszczane w sytuacji, gdy ktoś zrezygnuje z dalszego uczestniczenia w potańcówce.

Więcej informacji: www.swietoniemegokina.pl

Dołącz do wydarzenia

  • Warszawska Orkiestra Sentymentalna

    fot. Radek Polak
    Zdjęcie: członkowie Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej