Przejdź do treści
Strona główna Filmoteki Narodowej
LATEST NEWS

LATEST NEWS

2017-07-28

„Ludzie Wisły” na Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi

29 lipca 2017 w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą rozpoczyna się 11. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. W trakcie festiwalu Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprezentuje dwa filmy po digitalizacji  „Ludzie Wisły” Aleksandra Forda i Jerzego Zarzyckiego (1938) i „300 mil do nieba” Macieja Dejczera (1989). Miłośnicy filmu będą mogli uczestniczyć między innymi w spotkaniu z Polską Szkołą Dokumentu, a także obejrzeć koprodukcje FINA: „Pokot” Agnieszki Holland i „Jestem mordercą” Macieja Pieprzycy.

„Ludzie Wisły” i „300 mil do nieba”  Pokazy filmów po renowacji

Podczas festiwalu Dwa Brzegi FINA zaprezentuje dwa zdigitalizowane filmy na specjalnych projekcjach.

 „300 mil do nieba” Macieja Dejczera (1989) – będzie można zobaczyć 4 sierpnia o godz. 14.45 w Kinie Lubelskim. Film „Ludzie Wisły” Aleksandra Forda i Jerzego Zarzyckiego (1938) zostanie wyświetlony 1 sierpnia w Mięćmierzu w Galerii KLIMATY o godz. 18.00.

Przy pracach podczas rekonstrukcji „300 mil do nieba”  zespół  Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego we współpracy ze Studiem Filmowym TOR, był odpowiedzialny za procesy technologiczne dotyczące digitalizacji, rekonstrukcji cyfrowej oraz procesów DI.

Film „Ludzie Wisły” z 1938 w reż. Aleksandra Forda i Jerzego Zarzyckiego, został nakręcony w plenerze, z unikatowymi widokami przedwojennego Torunia, Sandomierza i Kazimierza nad Wisłą. Film został zdigitalizowany w ramach projektu „NITROFILM. Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów przedwojennych w Filmotece Narodowej” w 2011 roku. Więcej o projekcie: www.nitrofilm.pl.

O filmie

Ekranizacja powieści Heleny Boguszewskiej i Jerzego Kornackiego „Wisła” (autorzy napisali także scenariusz filmu). Zadziwiająca autentycznością historia osadzona w realiach codziennego życia pracowników i właścicieli barek żeglugi śródlądowej na Wiśle.

Twórcy filmu, Aleksander Ford i Jerzy Zarzycki, w realistyczny sposób, bez upiększania ukazali brutalność życia i bezwzględność bohaterów walczących o zarobek. Dodatkowy atut filmu to znakomite zdjęcia Stanisława Lipińskiego ukazujące surowe życie na barkach. Realizmu dodawał także udział w filmie i pomoc w realizacji zdjęć członków Polskiej Żeglugi Rzecznej „Vistula”.

Autorem słów piosenek, które znalazły się w filmie, był lewicowy poeta Władysław Broniewski. W jednej z głównych ról wystąpiła jedna z najwybitniejszych polskich aktorek i reżyserek teatralnych pierwszej połowy XX wieku – Stanisława Wysocka. W obsadzie znaleźli się Jerzy Pichelski, prezentujący nowy typ szorstkiego amanta, i piękna Ina Benita.

WIĘCEJ O FILMIE NA STRONIE PROJEKTU NITROFILM


Fragment filmu Ludzie Wisły (1938), reż. Aleksander Ford, Jerzy Zarzycki, źródło: Repozytorium Cyfrowe FINA

„Pokot” i „Jestem mordercą” | Pokaz koprodukcji FINA

Koprodukcje FINA zostaną zaprezentowane 31 lipca o 16.30 w Kinie Lubelskim („Pokot”) oraz 2 sierpnia o 21.00 w Kinie Pod Srebrną Gwiazdą („Jestem mordercą”). Najnowszy film Agnieszki Holland zdobył srebrnego Niedźwiedzia podczas ostatniej, 67. edycji Berlinale, jednego z najważniejszych i najbardziej prestiżowych festiwali filmowych na świecie. Otrzymał również rekomendację FIPRESCI w ubieganiu się o Europejską Nagrodę Filmową w kategorii Najlepszy Film Europejski. „Jestem mordercą” był pokazywany w 2016 roku w sekcji konkursowej First Look Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Locarno, prezentującej projekty filmowe w fazie postprodukcji, a także w Konkursie Głównym na Festiwalu Filmowym w Gdyni, gdzie nagrodzono go Srebrnymi Lwami, a Maciej Pieprzyca otrzymał dodatkowo nagrodę za najlepszy scenariusz.

Holland, Seweryn, Gliński, Pągowski | Lekcje kina

W ramach festiwalu FINA jest współorganizatorem spotkań zatytułowanych „Lekcje kina. Spowiedź twórcy filmowego”w ramach których twórcy – Agnieszka Holland, Robert Gliński, Andrzej Pągowski i Andrzej Seweryn – opowiedzą o swoich fascynacjach, artystycznych grzechach i tajemnicach rzemiosła.

Marcin Koszałka | Polska Szkoła Dokumentu

Z kolei 2 sierpnia o godz. 15.30 w Black Red White Cafe Dyrektor Artystyczna Festiwalu Grażyna Torbicka poprowadzi spotkanie z Marcinem Koszałką. Odbędzie się ono pod szyldem wydawanej przez FINA serii „Polska Szkoła Dokumentu”, w ramach której ukazało się już 16 albumów DVD prezentujących dokonania najważniejszych przedstawicieli polskiego kina dokumentalnego.

Olimpijczycy na festiwalowym szlaku

„Dwa Brzegi” będą także kolejnym festiwalowym przystankiem dla laureatów i finalistów organizowanej przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej. Nasi Olimpijczycy przemierzą w tym roku prawie całą filmowo-festiwalową mapę Polski. Przedsięwzięcie realizowane przez Filmotekę Szkolną finansowane jest ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

O festiwalu

Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi to interdyscyplinarne wydarzenie kulturalne prezentujące cenne filmy polskie i zagraniczne: premiery, ważne filmy roku minionego i obrazy, które miały kluczowe znaczenie dla rozwoju światowej kinematografii, jak również spektakle teatralne, wystawy, koncerty i wydarzenia innych dziedzin. Program filmowy zestawia propozycje kina autorskiego, artystycznego, niezależnego, zaangażowanego społecznie, oryginalne formy kina najnowszego i młode kino europejskie. Dyrektorem artystycznym Festiwalu jest Grażyna Torbicka. FINA wspiera działania polskich festiwali filmowych m.in. T-Mobile Nowe Horyzonty, Docs Against Gravity, Krakowskiego Festiwalu Filmowego, Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi”, Festiwalu Filmowego w Gdyni oraz festiwalu Camerimage. 

Więcej informacji: http://www.dwabrzegi.pl/

11. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi odbędzie się w dniach 29 lipca – 6 sierpnia 2017 w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą.

 • „Ludzie Wisły” (1938), reż. Aleksander Ford, Jerzy Zarzycki

  fot. Fototeka FINA
  Fotos z filmu „Ludzie Wisły” (1938), reż. Aleksander Ford, Jerzy Zarzycki
 • „Ludzie Wisły” (1938), reż. Aleksander Ford, Jerzy Zarzycki

  fot. Fototeka FINA
  Fotos z filmu „Ludzie Wisły” (1938), reż. Aleksander Ford, Jerzy Zarzycki
 • „Ludzie Wisły” (1938), reż. Aleksander Ford, Jerzy Zarzycki

  fot. Fototeka FINA
  Fotos z filmu „Ludzie Wisły” (1938), reż. Aleksander Ford, Jerzy Zarzycki
 • „Ludzie Wisły” (1938), reż. Aleksander Ford, Jerzy Zarzycki

  fot. Fototeka FINA
  Fotos z filmu „Ludzie Wisły” (1938), reż. Aleksander Ford, Jerzy Zarzycki
 • „Ludzie Wisły” (1938), reż. Aleksander Ford, Jerzy Zarzycki

  fot. Fototeka FINA
  Fotos z filmu „Ludzie Wisły” (1938), reż. Aleksander Ford, Jerzy Zarzycki