Przejdź do treści
Strona główna Filmoteki Narodowej
LATEST NEWS

LATEST NEWS

2017-07-20

Olimpijczycy na Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi

Laureaci i finaliści Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej, organizowanej przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny, przemierzą w tym roku prawie całą filmowo-festiwalową mapę Polski. Ich podróż zaczęła się od festiwalu Transatlantyk w Łodzi, kolejny przystanek na ich drodze to Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Warto dołączyć do naszych olimpijczyków, gdyż na widzów odwiedzających w tym roku Kazimierz Dolny czekają nie lada atrakcje.

Zachęcamy do zapoznania się z programem festiwalu, na który złożą się m.in. „Lekcje kina” – spotkania ludzi filmu z festiwalową publicznością. Podtytuł tych spotkań brzmi: „Spowiedź twórcy filmowego”. Sztuka filmowa wymaga poświeceń i wyrzeczeń. Wymaga także umiejętności pracy w zespole, w którym każdy powinien czuć się artystą. To właśnie gwarantuje najlepszy efekt na ekranie. Na Dwóch Brzegach o pracy na planie opowiadali  dotychczas m.in.: Krystyna Janda, Janusz Gajos, Bob Rafelson, Jiří Menzel, Jerzy Stuhr, Marek Kondrat i Filip Bajon.

Lekcja kina: Agnieszka Holland

W tym roku gościem specjalnym festiwalu będzie m.in. jedna z najwybitniejszych reżyserek i scenarzystek kina, nominowana do Oscara, przewodnicząca Europejskiej Akademii Filmowej, autorka takich filmów jak „Kobieta samotna”, „Całkowite zaćmienie”, „Europa, Europa” – Agnieszka Holland. Jej „Lekcja kina” będzie na pewno zbyt krótka, by odpowiedzieć na wszystkie pytania publiczności. Dodatkowo pokaz nagrodzonego na Festiwalu w Berlinie filmu „Pokot” oraz spotkanie po pokazie z reżyserką oraz aktorami: Agnieszka Mandat i Borysem Szycem.

Lekcja kina: Andrzej Pągowski

Promocja – często ten rozdział w życiu dzieła filmowego decyduje o jego powodzeniu. Częścią promocji jest plakat filmowy. Jak stworzyć dobry plakat, jaka jest tradycja tej formy sztuki w Polsce i jak wyczuć intencje reżysera – o tym opowie podczas swojej „Lekcji kina” jeden z najbardziej doświadczonych i znanych plakacistów w historii polskiego kina: Andrzej Pągowski.

Lekcja kina: Robert Gliński

Pamiętacie bohaterkę, którą w „La La Land” gra Emma Stone? Ile silnej woli  musiała mieć, by wytrzymać psychicznie stres związany z castingiem? W tym roku samemu będzie można się przekonać, jakie to uczucie, biorąc udział w castingu podczas „Lekcji kina” twórcy takich filmów jak „Cześć Tereska”, „Świnki”, „Kamienie na szaniec”. Reżyser, scenarzysta, znakomity pedagog, były rektor Szkoły Filmowej w Łodzi – Robert Gliński – przeprowadzi casting do nieistniejącego filmu, pokazując, na czym w praktyce polega praca z aktorem. Przypomnimy także dokument „Ślady” o mistrzu, jakim dla wielu pokoleń reżyserów był Wojciech Jerzy Has.

I Bóg stworzył aktora: Andrzej Seweryn

Finałem spotkań z Andrzejem Sewerynem – bohaterem sekcji „I Bóg stworzył aktora” – będzie jego artystyczna spowiedź przed naszymi widzami. Ta „Lekcja kina” będzie podrożą przez najważniejsze postaci polskiego i europejskiego kina, z którymi pracował Andrzej Seweryn.

Więcej informacji: http://www.dwabrzegi.pl/

11. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi odbędzie się w dniach 29 lipca – 6 sierpnia 2017 w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą.

  • Materiały prasowe

    Zdjęcie: grafika promująca festiwal