Przejdź do treści
Strona główna Filmoteki Narodowej
LATEST NEWS

LATEST NEWS

2016-10-28

I Ogólnopolska Konferencja „Wolontariat w Kulturze”

W dniach 5-7 grudnia 2016 r. roku odbędzie się pierwsza ogólnopolska konferencja  „Wolontariat w Kulturze”. Będzie to pierwsze tak szerokie spotkanie praktyków i ekspertów w dziedzinie wolontariatu w kulturze.

Pierwsze spotkanie praktyków i ekspertów

Tegoroczna edycja ma na celu wywołanie dyskusji wokół tematów dotyczących wartości i wizerunku wolontariatu w kulturze. Podczas wydarzenia uczestnicy zapoznają się z najlepszymi przykładami wolontariatu z instytucji w całej Polsce. W programie konferencji przewidziane są zarówno spotkania z ekspertami, liderami najlepszych projektów wolontariatu w instytucjach kultury, warsztaty z zarządzania wolontariatem, a także możliwość integracji w gronie koordynatorów wolontariatu i samych wolontariuszy. Organizatorzy stworzą możliwość osobistego doświadczenia wolontariatu przez uczestników konferencji podczas warsztatów zorganizowanych przez Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Konferencji będzie towarzyszyła wystawa prac Ryszarda Kajzera mówiąca o wartościach wolontariatu.   

Kultura i wolontariat. Wolontariat w kulturze

Instytucje kultury to miejsca, których zasadniczym celem jest upowszechnianie i rozwijanie szeroko pojętej kultury. Wolontariat jest tą aktywnością społeczną, która zarówno kształtuje postawy społeczne, jak też buduje relacje między członkami danej społeczności. Instytucja kultury jest z kolei doskonałą przestrzenią do prowadzenia działań i aktywności z udziałem wolontariuszy. Niestety, na kulturalnej mapie Polski nadal mało jest miejsc, w których wolontariat kulturalny jest wpisany w strategię działań instytucji, a sami wolontariusze stanowią część jej zespołu. Co więcej, nadal brakuje przykładów oraz narzędzi, które mogłyby wesprzeć osoby odpowiedzialne za wolontariat w instytucjach kultury.    


Przepis na wolontariat

Narodowe Centrum Kultury we współpracy z Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie oraz Fundacją Kronenberga przy Citi Handlowy od blisko roku rozwija i profesjonalizuje projekty z udziałem wolontariuszy w instytucjach kultury. W ciągu ostatniego roku instytucje wydały „Przepis na wolontariat” – pierwszy w Polsce podręcznik do zarządzania wolontariatem w instytucjach kultury Zorganizowały też szkolenia połączone z konkursem grantowym, adresowane do koordynatorów wolontariatu w instytucjach kultury. Dotychczasowa współpraca z wieloma instytucjami z całej Polski pozwala wysunąć wniosek, że  inicjowanie projektów z udziałem wolontariuszy jest instytucjom kultury bardzo potrzebne. Dodatkowo nie należy zapominać o tym, by osoby zarządzające tymi projektami wyposażane były w odpowiednie narzędzia.

Kulturalny Bilet Wolontariusza

Wydarzenia nie byłoby, gdyby nie wolontariusze. To oni inspirują do działania i doskonalenia organizacji ich pracy na rzecz instytucji. Stąd też inicjatywa I edycji  Kulturalnego Biletu Wolontariusza. Tworzy ją wiele instytucji, które w okresie od 3 do 12 grudnia zaproszą Wolontariuszy do siebie. Do tej pory do akcji dołączyło ponad 28 instytucji z Warszawy, Wrocławia, Krakowa oraz Katowic, a wśród nich m.in. Muzeum Narodowe w Warszawie i Krakowie, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Europejska Stolica Kultur, Teatr Wielki Opera Narodowa, Teatr Studio, Filharmonia Narodowa w Warszawie Krakowskie Biuro Festiwalowe. Instytucje przygotowały ponad 900 różnych propozycji dla Wolontariuszy.

Organizatorzy: Narodowe Centrum Kultury, Centrum Myśli Jana Pawła II, Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy

Partner: Teatr Wielki Opera Narodowa

Partner akcji społecznej: Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”

Patronat medialny: TVP KULTURA, Polska Agencja Prasowa

 

***

Do 15 listopada trwa rejestracja dla instytucji:

- zgłoszenie do udziału w konferencji, ilość miejsc ograniczona,

- zgłoszenie do kulturalnego biletu wolontariusza (doceń pracę wolontariuszy w kulturze, zaproś ich do sobie, dołącz do grupy instytucji wspierających wolontariat w kulturze).

Szczegóły dotyczące rejestracji na stronie www.wolontariatwkulturze.pl.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.


Zapraszamy do oznaczania się #wolontariatwkulturze