Przejdź do treści
Strona główna Filmoteki Narodowej
LATEST NEWS

LATEST NEWS

2016-10-26

10. Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”

W dniach 3–13 listopada 2016 r. zapraszamy na wielkie święto rosyjskiego kina. 3 listopada już po raz 10. ruszy Festiwal Filmów Rosyjskich w Polsce, który przez 10 jesiennych dni zaprezentuje najlepsze rosyjskie filmy, w tym najnowsze produkcje.

 

 

Program

Festiwal „Sputnik nad Polską” zaprasza na kino konkursowe, a w nim 15 najciekawszych fabularnych filmów autorskich ostatnich dwóch lat, filmy nagradzone i wyróżnione na tegorocznym 27. Otwartym Rosyjskim Festiwalu Filmowym „Kinotawr” w Soczi, produkcje triumfujące na 68. MFF w Cannes oraz objawienia 24. Festiwalu Kina Rosyjskiego „Okno na Europę” w Wyborgu. Po raz pierwszy w historii Festiwalu odbędzie się Konkurs Kina Dokumentalnego, w którym spośród 10 najlepszych tytułów, Jury wyłoni zwycięzcę. Głośne tytuły rosyjskiej kinematografii będzie można zobaczyć w ramach sekcji Kalejdoskop. Jak co roku filmy we współpracy koprodukcyjnej zaprezentujemy w sekcji Okno na Europę: Program Koprodukcji.
 

Retrospektywa Siergieja Sołowiowa oraz  Andrieja Tarkowskiego

Ponadto w trakcie festiwalu zaprezentujemy przegląd dorobku twórczego znanych mistrzów: Siergieja Sołowiowa oraz  Andrieja Tarkowskiego. Po raz pierwszy w warszawskich kinach Iluzjon i Luna odbędzie się przegląd animacji Jurija Norsztejna. W specjalnej sekcji Best Of The Best, zobaczymy wszystkie dotychczas nagrodzone filmy ostatnich edycji. W placówkach kulturalnych na mapie stolicy odbędą się pokazy specjalne filmów, opatrzone imprezami muzycznymi i spotkaniami ze specjalistami. Dzieci i młodzież zaprosimy na pokazy w trzech kategoriach wiekowych, w ramach specjalnych poranków i weekendów Małego Sputnika. Wydarzeniem głównym Festiwalu będzie koncert petersburskiej formacji Oligarkh, przed którą zagra równie interesujący suport – inspirujący się twórczością głównej gwiazdy – Avtomat z projektem „Pleśni".

 

Wszystkim projekcjom towarzyszą napisy w języku polskim.

Festiwalowe projekcje odbywają się również w warszawskim kinie Luna.

Więcej informacji na stronie Festiwalu: www.sputnikfestiwal.pl