Przejdź do treści
Strona główna Filmoteki Narodowej
LATEST NEWS

LATEST NEWS

2016-10-20

Otwarcie cyklu filmów czechosłowackiej Nowej Fali „Buntownicy kamery”

28 października o godzinie 20.30 zapraszamy do kina Iluzjon na uroczyste otwarcie cyklu „Buntownicy kamery. Czechosłowacka Nowa Fala”. Przegląd zainauguruje film „Miłość Blondynki” (1965) w reżyserii Miloša Formana oraz wykład filmoznawcy Andrzeja Bukowieckiego o Nowej Fali.

Mistrzowskie dzieła czechosłowackiej Nowej Fali 

Pięćdziesiąt filmów czechosłowackiej Nowej Fali wyświetlanych od lutego do czerwca w kinach Iluzjon i Muranów, oraz równolegle we Wrocławiu, odniosło taki sukces, że sieć kin studyjnych zdecydowała się umożliwić widzom w dziesiątkach polskich miast zobaczenie przynajmniej ich małej części w ciągu najbliższej jesieni i zimy. Filmoteka Narodowa, Czeskie Centrum i Instytut Słowacki wybrały dla nich 8 filmów, z których każdy jest legendą i mistrzowskim dziełem. W kolejnych odsłonach cyklu zobaczymy: „Pali się moja panno” (M.Forman), „Pociągi pod specjalnym nadzorem” (J.Menzel, Oscar 1968), „Ja, Julinka i koniec wojny” (K.Kachyňa),  „Miłość blondynki”  (M.Forman), „Stokrotki” (V.Chytilová), „Słońce w sieci” (Š.Uher), „Palacz zwłok” (J.Herz) oraz trickowy film dla dzieci i młodzieży „Diabelski wynalazek” (K.Zeman).

Czechosłowacka Nowa Fala

Czechosłowacka Nowa Fala to olbrzymi ruch filmowy, będący integralną częścią rewolucji kulturowej i świadomościowej Czechów i Słowaków lat 60. XX wieku, która przeszła do historii pod nazwą Praskiej Wiosny. Młodzi filmowcy, którzy na poczatku tej dekady skończyli praską filmówkę FAMU, chcieli realizować filmy inaczej, niż robiło się to do tej pory. Po latach strachu, szarości i ciężkiej ideologii lat 50. przyszła odwilż, którą twórcy wykorzystali, by pojawić się z nową estetyką i nowymi tematami. Bezkompromisowość, odwaga w podejmowaniu ważnych i niewygodnych tematów, przełomowość formy, awangardowość języka filmowego oraz oryginalny czarny humor to wartości, które wniosła do europejskiego kina w dużej mierze właśnie Nowa Fala z ówczesnej Czechosłowacji.

 

Więcej na: www.buntownicykamery.pl