Przejdź do treści
Strona główna Filmoteki Narodowej
LATEST NEWS

LATEST NEWS

2016-10-20

Otwarcie przeglądu „Kraj folkloru? Obrazy wsi w polskim kinie” – spotkanie z twórcami „Konopielki”

W niedzielę, 16 października, gościliśmy w Iluzjonie twórców filmu „Konopielka” Witolda Leszczyńskiego. W spotkaniu z widzami wzięli udział: aktorka – Anna Seniuk, aktor –Krzysztof Majchrzak, autor zdjęć – Zbigniew Napiórkowski oraz scenograf – Maciej Maria Putowski. Artyści z dużym sentymentem wspominali pracę przy realizacji dzieła, a także postać samego reżysera Konopielki, melomana, osoby o niezwykłej wizji artystycznej i wybitnym talencie.

Prowadząca spotkanie – Anna Bielak zapytała twórców, czym był dla nich udział w tym filmie.

Odpowiedziała Anna Seniuk:

Film ten był dla mnie dojmującym przeżyciem. Bardzo się cieszę, że los obdarzył mnie spotkaniem z kolegamiaktorami i reżyserem, Witoldem Leszczyńskim. »Konopielka«  to film wyjątkowy. Weszłam na koniec seansu, na ostatnie 10-15 minut. Miałam dziś przedstawienie, więc przybiegłam do państwa prosto z teatru. Popłakałam się na końcu. Już zapomniałam, że to tak piękny film. Wydaje mi się, że »Konopielka«  jest jak dobre wino. Dojrzała w naszych czasach. Jest coś tak pięknego i czystego, w tym co proponuje nam Leszczyński. Każe nam się zastanowić, zapatrzeć w siebie, w to co robimy, co myślimy o prawości, czystości, o archetypie o którym możemy mówić w tym filmie (...). »Konopielka«  się nie zestarzała, wciąż ma swoich fanów. Stawia nas przed wieloma pytaniami, aktualnymi teraz, jak i w latach 80. ”.

Niedzielna projekcja „Konopielki” zainaugurowała przegląd filmowy „Kraj folkloru? Obrazy wsi w polskim kinie”, podczas którego nasi widzowie zobaczą jeszcze dzieła: „Jasne łany”, „Pożegnanie z diabłem”, „Żona dla Australijczyka, Tańczący Jastrząb, Jańcio Wodnik, Wesele, Z daleka widok jest piękny.

Więcej informacji o wydarzeniu