Przejdź do treści
Strona główna Filmoteki Narodowej
LATEST NEWS

LATEST NEWS

2016-10-18

Spotkanie z Moniką Talarczyk-Gubałą w kinie Iluzjon

W ramach cyklu „Kraj folkloru? Obrazy wsi w polskim kinie” w najbliższy czwartek, 20 października, zapraszamy na seans filmu „Pożegnanie z diabłem” w reżyserii Wandy Jakubowskiej. Przed projekcją polecamy z kolei spotkanie z Moniką Talarczyk-Gubałą, autorką książki „Wanda Jakubowska. Od nowa”.

O Wandzie Jakubowskiej

Wanda Jakubowska, zwana „matką polskiego kina”, jest jednocześnie postacią niewygodną, wypartą i wciąż na nowo lustrowaną. Była jedną z pierwszych kobiet, które stanęły za kamerą. Premiera jej debiutu fabularnego, adaptacji Nad Niemnem według Elizy Orzeszkowej, miała się odbyć 5 września 1939 roku. Po wojnie odniosła spektakularny sukces filmem obozowym „Ostatni etap”, który zapewnił jej nieśmiertelność i tytuł „matki wszystkich filmów o Holokauście”. Ciągle bardziej doceniona pozostaje za granicą, niż w Polsce.

Spotkanie z autorka książki „Wanda Jakubowska. Od nowa”

Poznać jej twórczość bliżej będzie można już 20 października podczas spotkania z autorką książki o tej niezwykłej postaci. Rozmowę z Moniką Talarczyk-Gubałą będzie moderował dziennikarz Krytyki Politycznej.

Spotkanie rozpocznie się o 19:30, a tuż po nim seans filmu „Pożegnanie z diabłem”. To nieco mniej znany film Wandy Jakubowskiej z okresu socrealizmu. Schematyczne, czarno-białe ukazanie rzeczywistości odbiera filmowi wiarygodność, na uwagę zasługuje jednak umiejętne stopniowanie napięcia i kreacje aktorskie Antoniny Gordon-Góreckiej i Tadeusza Białoszczyńskiego.

Więcej o filmie i bilety:

http://www.iluzjon.fn.org.pl/filmy/info/3431/pozegnanie-z-diablem.html?rep=6668