Przejdź do treści
Strona główna Filmoteki Narodowej
LATEST NEWS

LATEST NEWS

2016-10-10

Ukraina! Festiwal Filmów Ukraińskich w Iluzjonie

UKRAINA! Festiwal Filmów Ukraińskich w Warszawie odbędzie się w dniach 20-23 października w kinie Iluzjon. To pierwsze tego typu wydarzenie w Warszawie. Oprócz pokazów najważniejszych filmów z Ukrainy z ostatnich lat, w programie spotkania  z gośćmi, konkurs na najlepszy film festiwalu, warsztaty kulinarne prowadzone przez Kuchnię Konfliktu oraz pokazy i zabawy dla dzieci. Będzie to wyjątkowa okazja do spotkania się z ukraińską kulturą oraz bliższe poznanie naszego sąsiada.

O idei przyświecającej Festiwalowi UKRAINA! mówi Beata Bierońska Lach – prezes Fundacji Luna Plus i pomysłodawczyni Festiwalu:

Ukraińcy to największa grupa cudzoziemców mieszkająca w Warszawie. Łączy nas bliskie sąsiedztwo i wspólna historia. W tym roku również przypada 25 lat od uzyskania przez Ukrainę niepodległości. Co wiemy na temat naszych sąsiadów? Co ich boli, o czym marzą i jakie tematy są dla nich ważne? Podczas festiwalu UKRAINIA! będziemy chcieli pokazać jak wygląda współczesne życie Ukraińców oraz samą Ukrainę. Zapraszamy mieszkańców Warszawy, Polaków i Ukraińców. Poznajmy się bliżej, wspólnie spędźmy czas w kinie i rozmawiajmy o filmach oraz kulturze Ukraińskiej.

Program filmowy festiwalu

Festiwal otworzy film „Gniazdo turkawki” w reż. Tarasa Tkaczenki, laureat tegorocznego Złotego Księcia w kategorii najlepszy ukraiński film fabularny na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Odessie. Film opowiada historię Daryny, Ukrainki, która po 2 latach nielegalnej pracy we Włoszech, wraca do kraju i do swojej rodziny. Spodziewa się dziecka ze swoim włoskim szefem. Staje przed dylematem. Gdzie lepiej i godniej żyć? I dla kogo? Film porusza kwestię masowej emigracji Ukraińców. Prawie 4 miliony Ukraińców wyjechało za granicę w poszukiwaniu lepszego życia. Taras Tkaczenko weźmie udział w otwarciu festiwalu oraz spotka się z widzami festiwalu.

Ponadto w programie m.in. „Żywy ogień“ Ostapa Kostiuka, artystyczny dokument o życiu i pracy pasterzy w Ukraińskich Karpatach, ukazujący misję i piękno profesji przekazywanej z pokolenia na pokolenie. To film, który powstawał przez 4 lata i przenosi widza w świat magii, górskich mgieł i iskier żywego ognia. Wśród dokumentów pojawi się również ukraiński kandydat do OSCARA film „Ukraińscy szeryfowie” Romana Bondarczuka, który otrzymał nagrodę specjalną jury w konkursie filmów pełnometrażowych IDFA. To tragikomiczna opowieść o dwóch szeryfach, którzy działają na południu Ukrainy i próbują powstrzymać przestępczość. Film śledzi ich losy, ukazując komizm codziennych sytuacji, w czym przypomina prozę Nikołaja Gogola. Pokażemy również fabuły, a wśród nich, m.in. „Bracia. Ostatnia spowiedź“ Wiktorii Trofimenko oraz „Przewodnik“ Ołesia Sanina,opowieść o amerykańskim chłopcu, który zmuszony jest do poradzenia sobie w trudnych warunkach Ukrainy lat 30. W programie również klasyka kina ukraińskiego, odrestaurowane „Cienie zapomnianych przodków“ Siergieja Paradżanowa z 1964 roku. Festiwal UKRAINA! pokaże nie tylko różnorodność tematyczną i gatunkową ukraińskiej kinematografii, wciąż bardzo mało znanej w Polsce, będzie przede wszystkim miejscem spotkania Polaków  i Ukraińców.

Jeden wieczór festiwalu poświęcony będzie Olegowi Sencowowi, ukraińskiemu reżyserowi, który po sprzeciwie wobec rosyjskiej aneksji Krymu, został aresztowany w swoim domu w maju 2014 roku, przewieziony do Rosji i po ponad roku spędzonym w areszcie, oskarżony o terroryzm i skazany na 20 lat więzienia. Oleg Sencow, który zdobył uznanie za debiut fabularny „Gracz“ na Festiwalu Filmowym w Rotterdamie w 2012 roku, jest wspierany przez środowisko filmowców, które walczy o jego uwolnienie. Film Olega Sencowa „Gracz” będzie można obejrzeć podczas festiwalu UKRAINA!

Pokaz dla dzieci

Podczas festiwalu odbędzie się również pokaz polskich i ukraińskich bajek dla dzieci, połączony z zabawami, które poprowadzą animatorzy znani z Misiowych Poranków.

Warsztaty kuchni ukraińskiej

Warsztaty kuchni ukraińskiej poprowadzą Ukraińcy gotujący na co dzień w Kuchni Konfliktu. Będzie to znakomita okazja do poznania tradycji kulinarnych Ukrainy oraz odkrycia kilku kuchennych tajemnic.

Harmonogram projekcji

 • 20.10 (czwartek) godz. 20:00
  OTWARCIE FESTIWALU: GNIAZDO TURKAWKI,  dramat, reż. Taras Tkaczenko, Ukraina, Włochy 2016  (102’) napisy PL, ANG

 • 21.10. (piątek) godz. 16:30
  CIENIE ZAPOMNIANYCH PRZODKÓW, dramat, reż. Siergiej Paradżanow, ZSRR 1965 (98’) napisy PL

 • 21.10. (piątek) godz. 18:15
  UKRAIŃSCY SZERYFOWIE, dokument, reż. Roman Bondarczuk, Ukraina, Łotwa, Niemcy, 2015 (85’)  napisy PL

 • 21.10 (piątek) godz. 20:00
  GNIAZDO TURKAWKI, dramat,  reż. Taras Tkaczenko, Ukraina, Włochy 2016   (102’) napisy PL, ANG 
  Po filmie spotkanie z reżyserem

 • 22.10 (sobota) godz. 11:00
  PORANEK DLA DZIECI (filmy i zabawy, 90’)

 • 22.10 (sobota) godz. 11:00
  UKRAIŃSCY SZERYFOWIE, dokument, reż. Roman Bondarczuk, Ukraina, Łotwa, Niemcy, 2015 (85’) napisy PL

 • 22.10 (sobota) godz. 11:00
  WARSZTATY KULINARNE Z KUCHNIĄ KONFLIKTU

 • 22.10 (sobota) godz. 13:00
  PLEMIĘ, reż. Myrosław Słaboszpyckyj, dramat, Ukraina 2014 (132’) napisy PL

 • 22.10 (sobota) godz. 15:30
  GRACZ, dramat, reż. Ołeh Sencow, Ukraina 2011 (92’) napisy PL

 • 22.10 (sobota) godz. 18:30 
  BRACIA. OSTATNIA SPOWIEDŹ, dramat, reż. Wiktoria Trofimenko, Ukraina 2013, (120’) napisy ANG, PL 
  Po filmie spotkanie z reżyserką

 • 22.10 (sobota) godz. 21:15 
  ROSYJSKI DZIĘCIOŁ,  dokument, reż. Chad Garcia, Ukraina, USA 2015 (82’) napisy PL

 • 23.10 (niedziela) godz. 13:00
  LOT ZŁOTEJ MUSZKI, reż. Iwan Krawczyszyn, Ukraina 2015 (140’) napisy PL

 • 23.10 (niedziela) godz. 15:45
  PRZEWODNIK, reż. Oleś Sanin, Ukraina 2014 (124’) napisy ANG, PL

 • 23.10 (niedziela) godz. 18:15
  ŻYWY OGIEŃ, dokument, reż. Ostap Kostiuk, Ukraina 2013 (77’) napisy PL 
  Po filmie spotkanie z reżyserem

 • 23.10 (niedziela) godz. 20:15 
  MAJDAN. REWOLUCJA GODNOŚCI, reż. Siergiej Łoźnica, Ukraina, Holandia 2014 (130’) napisy PL

Bilety i rezerwacje

Normalny  14 zł
Ulgowy  12 zł 
Poranek dla dzieci  15 zł
Warsztaty kulinarne  45 zł

Kasa kina: (22) 848 33 33; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

Szczegóły na:
www.facebook.com/ukrainaff
www.ukrainaff.com


Organizator:
Fundacja Luna Plus
Współorganizatorzy:
Filmoteka Narodowa, Kino Iluzjon, Stowarzyszenie Studentów Ukraińskich w Polsce
Patronat honorowy:
Ambasada  Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej
Patronat:
Polsko – Ukraińska Izba Gospodarcza
Sponsorzy:
Lwiwskie, Obolon, Robert Doms
Partnerzy: 
Związek Ukraińców w Polsce,  Ukraina 25.pl, Polska Akademia Filmowa, Europejska Akademia Filmowa, Kuchnia Konfliktu, Misiowe Poranki, Fundacja Ukraińskie Centrum Informacji, Komitet Obywatelski Solidarności z Ukrainą, Fundacja Nasz Wybór, Ukraiński Dom w Warszawie, barStudio
Patroni medialni:
Planete+, Krytyka Polityczna, Empik, Wschodnik.pl, 5kilokultury, Aktivist,, Kino, Milvai, Reader’s Digest, Kontynent Warszawa, etnosystem.pl, korporacja ha!art, HIRO, Co Jest Grane 24.pl, TOK FM

Projekt współfinansowany jest przez m.st. Warszawa.