Przejdź do treści
Strona główna Filmoteki Narodowej
LATEST NEWS

LATEST NEWS

2016-09-29

Retrokino. Filmy przedwojenne w nowej odsłonie w kinie Iluzjon

W każdą niedzielę miesiąca o godzinie 16:00 w kinie Iluzjon zapraszamy na polskie przedwojenne przeboje w nowej jakości obrazu i dźwięku. Dziesięć milionów klatek filmowych na dwustu kilometrach odrestaurowanych taśm – to bilans prawie siedmioletniej pracy Filmoteki Narodowej nad najstarszymi polskimi filmami fabularnymi. Przeszły one gruntowną renowację za sprawą realizowanego przez Filmotekę projektu „Nitrofilm”, którego celem była konserwacja i cyfryzacja tych bezcennych zabytków. 14 wybranych tytułów będzie można zobaczyć w zupełnie nowej odsłonie. W każdą niedzielę o 16:00 pokażemy jeden z 14 przedwojennych filmów zaplanowanych w przeglądzie, a każdy z nich w nowej jakości obrazu i dźwięku.

W październiku zobaczymy „Jadzię” z 1936 roku w reżyserii Mieczysława Krawicza. To znakomity film z udziałem największej polskiej gwiazdy dwudziestolecia międzywojennego, królowej srebrnego ekranu – Jadwigi Smosarskiej. W obsadzie najpopularniejsi aktorzy przedwojennej polskiej kinematografii – m.in. Mieczysława Ćwiklińska, Aleksander Żabczyński, Stanisław Sielański, Michał Znicz. Doskonale napisany scenariusz porusza modną w II połowie lat 30-tych tematykę sportową.

Przed każdym seansem wyświetlimy jeden z odcinków programu „Z miłości do kina” poświęcony konkretnemu tytułowi, w którym zdradzimy tajniki digitalizacji oraz ciekawostki dotyczące produkcji. 

Przegląd potrwa do 26 listopada 2017. 

więcej o filmie na stronie projektu "Nitrofilm"

Files to download