Strona główna
Strona główna wersja polska wersja angielska
 
 
szukaj
O Filmotece Narodowej
Rada Programowo-Naukowa
Działy
Imprezy
Wydawnictwa
Aktualności
Zamówienia publiczne
Prawo autorskie
Udostępnianie kopii filmowych
Obsługa klienta: PKF, Dokument
Kopia obowiązkowa
Kluby Filmowe
Praca
Partnerzy i patroni
Logotyp Filmoteki Narodowej
Jak nas znaleźć?
Kontakt
Zapytania ofertowe
 
Filmoteka >> Aktualności  <<
2009-04-16
W 66. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim - pokaz specjalny

W niedzielę, 19 kwietnia w 66 ROCZNICĘ POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM w Kinie „Iluzjon” Filmoteki Narodowej odbędzie się pokaz specjalny w skład, którego wejdą: REQUIEM DLA 500 000 - dokument z roku z 1963 r. złożony z wcześniej niewykorzystywanych materiałów autentycznych; zrealizowany z polecenia hitlerowskiej propagandy film niemy pod tytułem SCENY Z GETTA WARSZAWSKIEGO z fortepianowym akompaniamentem Marcina Mazurka oraz SAMSON w reżyserii Andrzeja Wajdy (1961).

19 kwietnia 2009 (niedziela)

godzina 18:00

REQUIEM DLA 500 000
Jerzy Bossak, Wacław Kaźmierczak, Polska 1963, 29 min.

Film powstał w dwudziestą rocznicę powstania w Getcie Warszawskim. Ten ascetyczny w swej formie i zastosowanych środkach wyrazu dokument, jest montażem autentycznych, wcześniej niewykorzystywanych materiałów. Komentarz do filmu stanowią teksty rozporządzeń władz hitlerowskich, a także strzępy dokumentów i zapisków, jakie pozostały po mieszkańcach getta.
Film nagrodzono na festiwalach: w Lipsku, Oberhausen, Florencji i w Nowym Jorku.

SCENY Z GETTA WARSZAWSKIEGO
60 min.

„Sceny z getta warszawskiego” składają się z niemych, pozbawionych komentarza i oprawy muzycznej materiałów roboczych do filmu „Żydzi, wszy i tyfus”, zrealizowanego przez niemieckich filmowców na polecenie hitlerowskiego wydziału propagandy. Tendencyjnie zmontowane sceny miały sugerować, że za dramat głodujących, chorujących i umierających mieszkańców getta odpowiedzialni są sami Żydzi, a ściślej żyjąca w dostatku i komforcie elita tej społeczności. Wyjątkowo ohydny w swej wymowie film stanowi - zapewne wbrew intencjom autorów i ich mocodawców - wstrząsający, dokumentalny zapis zagłady narodu żydowskiego w warszawskim getcie.

Seans z muzyką na żywo.

Bilety w cenie 15 zł.


godzina 20:00

SAMSON
Polska 1961, 118 min.
reż. Andrzej Wajda,
obsada: Serge Merlin, Alina Janowska, Elżbieta Kępińska, Jan Ciecierski, Tadeusz Bartosik, Władysław Kowalski i inni.
zdjęcia: Jerzy Wójcik
scenariusz: Kazimierz Brandys, Andrzej Wajda

Film porusza problem skomplikowanych stosunków polsko-żydowskich. Jego akcja rozgrywa się w Warszawie tuż przed wybuchem wojny i w czasach okupacji hitlerowskiej. Młody człowiek pochodzenia żydowskiego - Jakub Goldberg, zaatakowany przez faszyzujących studentów, zabija w obronie własnej jednego z napastników i trafia do więzienia. Zaraz po wybuchu wojny chłopak trafia za mury warszawskiego getta. Wprawdzie udaje mu się uciec  i znaleźć schronienie u życzliwych Polaków, czuje się jednak samotny i wyobcowany z otaczającego świata. Chce powrócić do getta, ale … getta już nie ma – po upadku powstania i skazaniu mieszkańców getta na zagładę zostało ono zniszczone. Wartość filmu stanowią ponadczasowe dramaty postaw ludzkich.


 
     
Filmoteka Narodowa 00-975 Warszawa, ul. Puławska 61, tel. + 48 22 845 50 74, fax + 48 22 646 53 73
 
 
 
 
Strona głównaNewsletterEnglish VersionRedakcjaKontakt Wykonanie: P®ESTO